Gelecek kaygısı, psikolojik sermaye ve sosyal medya kullanım düzeylerinin yaşamın anlam ve amacını oluşturmadaki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of future anxiety, psychological capital and social media usage levels on creating the meaning and purpose of life
- Tez No: 950119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin gelecek kaygısı, psikolojik sermaye ve sosyal medya kullanım düzeylerinin, yaşamın anlam ve amacını oluşturmadaki etkilerini incelemektir. Araştırmanın evreni, Türkiye'deki 2023-2024 eğitim-öğretim yılı süresince 18-25 yaş arasındaki üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Uygunluk ve elverişlilik örnekleme yöntemiyle seçilen 303 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, sosyodemografik bilgi formu, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği, Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği, Psikolojik Sermaye Algısı Ölçeği ve Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Demografik sonuçlar, cinsiyetin umut alt boyutunda erkekler lehine bir fark yarattığı, sosyal medya kullanım süresi ile hayatın anlamı ve amacı arasında negatif, anlamsızlık ve amaçsızlık boyutunda ise pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sosyal medya süresi ile gelecek kaygısı arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Tek ebeveynli olmak, sosyal medyayı az kullanmak, annenin emekli olması ve babanın çalışmaması durumlarında, öğrencilerin hayatın anlamı ve amacı puanlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları, hayatın anlamı ile psikolojik sermaye arasında negatif bir ilişki bulunduğunu, genel olarak psikolojik sermaye ve hayatın anlamı ile gelecek kaygısının zayıf düzeyde ve genellikle negatif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Gelecekten umutsuzluk alt boyutunun, özyeterlilik hariç diğer psikolojik sermaye alt boyutlarıyla pozitif ilişki gösterdiği, gelecek kaygısı ve psikolojik dayanıklılık alt boyutlarının ise sosyal medya kullanımı ile negatif ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Gelecek kaygısı psikolojik sermaye ile pozitif ve anlamlı bir ilişki göstermekte olup, bu ilişki gelecek kaygısının %26'sını açıklamaktadır. Sosyal medya kullanımı ile gelecek kaygısı arasında negatif bir ilişki bulunmuş ve %3'lük bir varyans açıklanmıştır. Bu bulgular, üniversite öğrencilerinin yaşam anlamı ve amacını oluşturma süreçlerinde psikolojik sermaye, sosyal medya kullanımı ve gelecek kaygısının etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of future anxiety, psychological capital, and social media usage levels on the construction of the meaning and purpose of life among university students. The population of the study consists of university students aged 18-25 in Turkey during the 2023-2024 academic year. A total of 303 students were selected using a convenience and eligibility sampling method. Data were collected using a sociodemographic information form, the Meaning and Purpose of Life Scale, the Social Media Usage Scale, the Psychological Capital Perception Scale, and the Future Anxiety Scale for University Students. Demographic results revealed that gender had a significant difference in the hope sub-dimension, favoring males, and that there was a negative relationship between social media usage duration and the meaning and purpose of life, while a positive relationship was found in the meaningless and purposeless dimensions. Additionally, a negative relationship was detected between social media usage duration and future anxiety. It was observed that students with single-parent households, low social media usage, mothers who were retired, and unemployed fathers had higher scores for the meaning and purpose of life. The findings of the study showed a negative relationship between the meaning of life and psychological capital, and that future anxiety, in general, had weak and mostly negative relationships with both psychological capital and the meaning of life. The sub-dimension of hopelessness showed a positive relationship with all psychological capital sub-dimensions except for self-efficacy, while future anxiety and psychological resilience were negatively related to social media usage. Future anxiety showed a positive and significant relationship with psychological capital, explaining 26% of the variance. A negative relationship was found between social media usage and future anxiety, explaining 3% of the variance. These findings suggest that psychological capital, social media usage, and future anxiety play an influential role in the process of constructing the meaning and purpose of life among university students.