Acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ekip çalışması tutumları ve tıbbi hata eğilimleri
Working in emergency service and intensive care unitsnurses' teamwork attitudes and medical errors trends
- Tez No: 846278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, acil servisteki ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ekip çalışması tutumları ve tıbbi hata eğilimlerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yer alan 1 vakıf üniversitesi hastanesi, 2 eğitim ve araştırma hastanelerinin acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde görev alan 18 yaş ve üzeri hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmanın yürütüldüğü 6 aylık sürede kriterlere uygun toplam 497 hemşireye ulaşıldı (%99,4). Çalışmanın verileri, birinci bölümde sosyodemografik ve mesleki özellikler, ikinci bölümde Ekip Çalışma Tutumları (EÇT) ile ilgili özellikler, üçüncü bölüm Hemşirelerin Tıbbi Hata Eğilimi Ölçeği (HTHEÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin, yaş ortalaması 19,24±4,38 olup, çoğunluğu kadın, yarısından fazlası bekar ve lisans mezunu, %93,8'i klinik hemşiresi idi. Hemşirelerin EÇTÖ toplam puan ortalaması 78,34±18,78 olup problem çözüm becerileri orta düzeyde bulundu. Çalışmadaki hemşirelerin HTHEÖ toplam puanı 4,69±0.32 olarak belirlenip hemşirelerin tıbbi hata eğilimlerinin düşük olduğu belirlendi. Ekip çalışması tutumları ile tıbbi hata eğilimi toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=19,00
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the teamwork attitudes and medical error tendencies of nurses working in the emergency room and intensive care units. The sample of the study consists of nurses aged 18 and over who work in the emergency and intensive care units of 1 foundation university hospital and 2 training and research hospitals in Istanbul. A total of 497 nurses who met the criteria were reached during the 6-month period of the study (99.4%). The data of the study were collected using the sociodemographic and professional characteristics in the first part, the characteristics related to Team Working Attitudes (ETT) in the second part, and the Nurses' Medical Error Tendency Scale (HTHES) in the third part. The data obtained in the research were analyzed using the IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The mean age of the nurses participating in the study was 19.24±4.38 years, most of them were women, more than half of them were single and had a bachelor's degree, and 93.8% were clinical nurses. The nurses' total mean score of ECTS was 78.34±18.78, and their problem-solving skills were found to be moderate. The total score of HTHEÖ of the nurses in the study was determined as 4.69±0.32, and it was determined that the medical error tendencies of the nurses were low. A significant correlation was found between teamwork attitudes and total medical error tendency scores (p=19.00