A review on quantum error correction
Kuantum hata düzeltme üzerine derleme
- Tez No: 846287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, kuantum bilgi işleme ve kuantum telekomünikasyon sistemlerinin hataya da- yanikli çalışmasını sağlamakta önemli rol oynayan kuantum hata düzeltme kodları- nın derlemesidir. Bu çalışmanın hedefi, kuantum hata düzeltme kodlarının, tarifleriyle birlikte kataloglanmasıdır. Tez boyunca bu kodların fiziksel olarak hayata geçirilme- lerinden bahsedilmeyecektir. Çoğunlukla, kuantum hata düzeltme kodlarının en iyi çalışılmış ailesi olan stabilizer kodlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca quantum hafıza görevi görebilecek quantum hata düzeltme kodlarına ve quantum hata düzeltme kod- larının iyileştirilmesinde makine öğrenmesi kullanılan yöntemlere de değinilmiştir. Bir kuantum hafıza adayı olan Haah kübik kodlarda kullanılmak üzere, köşe operatör- lerin bazı ilişkileri daha düzgün şekilde sunulmuştur. Bu çalışmada sadece, kuantum endüstrisinde kullanılmak üzere işlevsel kuantum hata düzeltme kodları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we review the quantum error correction codes which are essential for quantum information processing and quantum telecommunication systems to work fault-tolerantly. The concern of this study is to produce a catalog containing recip- ies for quantum error correction codes. Physical realizations of given codes are not concern of this work. We mostly concentrate on stabilizer codes which are the most studied family of quantum error correction codes. Moreover codes that might serve as quantum memories and methods to optimize quantum error correction codes us- ing machine learning techniques are also discussed. For quantum memory candidate Haah cubic codes, we provide better equations describing commutation relations of the corner operators. Note that here we only consider QECCs useful for quantum industries.