Arter kan gazı örneklemesinde lokal anestezik sprey kullanılan hastaların ağrı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of pain level in patients undergoing arterial blood gas sampling with the use of local anesthetic spray
  1. Tez No: 846294
  2. Yazar: ABDULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ: Arter kan gazı, acil servislerde sıkça başvurulan bir laboratuvar testidir ve hastaların tanı ve tedavi süreçlerinde önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte, bu işlemin diğer vasküler girişimsel işlemlere göre daha fazla ağrıya neden olduğu genel olarak bilinmektedir. Çalışmamızın amacı acil serviste arter kan gazı alım işlemi öncesi uygulanan topikal anestezik %10 lidokain sprey uygulamasının işlem sırasındaki ağrı düzeyine etkisinin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 01.04.2023 tarihi ile 01.08.2023 tarihleri arasında SBÜ Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni EAH Acil Servisine başvuran ve kan gazı incelemesi yapılmış hastaların hastane bilgi sisteminden kayıtlarının bulunarak dosya taraması ile retrospektif olarak yapıldı. Çalışmamız tek merkezli retrospektif, gözlemsel, kohort olarak planlandı. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, boy, kilo) ek hastalıkları dosya kayıtları incelenerek kayıt altına alındı. Kan gazı işlemi için ilk ponksiyon başarısız olan ve aynı yerden ikinci kez ponksiyon yapılmış hasta verileri geriye dönük incelendi ve iki grup oluşturuldu. Topikal anestezi grubuna kan gazı işlemi için ilk ponksiyon başarısız olan aynı yerden ikinci kez ponksiyon yapılmış ve bu işlem öncesinde topikal anestezik uygulanan hastalar dahil edildi. Kontrol grubuna kan gazı işlemi için ilk ponksiyon başarısız olan ve aynı yerden ikinci kez ponksiyon yapılmış ancak bu işlem öncesinde topikal anestezik uygulanmayan hastalar dahil edildi. Dosya kayıtlarından işlem öncesi ve işlem sonrası VAS düzeyleri kaydedildi. Topikal anestezik uygulanan hastaların, uygulanmayan hastalara göre işlem sırasındaki ağrıya etkisi işlem öncesi Vizüel analog skala ve işlem sonrası Vizüel analog skala değerlerinin kıyaslanması ve matematiksel farkı ile ortaya koyuldu. BULGULAR: Retrospektif olarak incelemeye alınan 176 hastanın verileri hasta dosyalarından incelendi. Topikal anestezi grubuna 88 hasta, kontrol grubuna da 88 hasta dahil edildi. Her grubun kendi içerisinde ilk kan gazı alımı sonrası hesaplanan VAS skoru (VAS 1) ve ikinci kan gazı alımı sonrası kaydedilen VAS skoru (VAS 2) incelendi ve kaydedildi. Topikal anestezi uygulanan gruptaki hastaların VAS 1 skoru ortalaması 7,96±1,0 ve VAS 2 skoru ortalaması 3,14±1,9 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Arterial blood gas (ABG) testing is a commonly sought laboratory procedure in emergency departments, holding a significant role in patients' diagnostic and treatment processes. However, it is widely recognized that this procedure tends to induce more pain compared to other vascular interventional procedures. The aim of our study is to determine the impact of the application of a topical anesthetic, specifically a 10% lidocaine spray, administered before the ABG procedure in the emergency department, on the level of pain experienced during the process. MATERIALS AND METHODS: Our study conducted a retrospective analysis between April 01, 2023, and August 01, 2023, on patients who presented to the Emergency Department of Trabzon Kanuni EAH and underwent arterial blood gas analysis. The records of these patients were retrieved from the hospital information system through file scanning, and the study was planned as a single-center retrospective, observational, cohort study. Patients' demographic information (age, gender), height, weight, and additional diseases were documented by reviewing the patient records. Data of patients who experienced unsuccessful arterial puncture on the first attempt and underwent a second puncture at the same site were retrospectively analyzed, forming two groups. The topical anesthesia group included patients who had their second puncture at the same site and received topical anesthetic before arterial blood gas analysis. The control group comprised patients who had a second puncture at the same site but did not receive topical anesthesia before the procedure. Pre-procedure and post-procedure Visual Analog Scale (VAS) levels were examined from the medical records. The impact of topical anesthesia on pain during the procedure was assessed by comparing the pre-procedure and post-procedure VAS values and determining the mathematical difference between patients who received topical anesthesia and those who did not. RESULTS: Retrospectively, the data of 176 patients were examined from their medical records. The topical anesthesia group consisted of 88 patients, and the control group also included 88 patients. Within each group, the Visual Analog Scale (VAS) score calculated after the first arterial blood gas sampling (VAS 1) and the VAS score calculated after the second arterial blood gas sampling (VAS 2) were analyzed and recorded. In the group receiving local anesthesia, the mean VAS 1 score was found to be 7.96±1.0, and the mean VAS 2 score was 3.14±1.9.