Effects of connective tissue manipulation on clinical symptoms and pelvic floor muscle functions in children with lower urinary tract dysfunction
Alt üriner sistem disfonksiyonlu çocuklarda konnektif doku manipülasyonunun klinik semptomlar ve pelvik taban kas fonksiyonları üzerine etkileri
  1. Tez No: 846381
  2. Yazar: MELİS ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) olan çocuklarda pelvik taban kas rehabilitasyonu (PTKR)'na ek olarak uygulanan konnektif doku manipulasyonunun (KDM) tek başına uygulanan PTKR'ye göre AÜSD semptomları, pelvik taban kas (PTK) aktivasyonu, üroflovmetri ve mesane günlüğü parametreleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya AÜSD olan 40 çocuk dahil edildi. Çocuklar blok randomizasyon ile PTKR+KDM (n:20)(PTG) ve PTKR (n:20) (CDG) olarak ikiye ayrıldı. PTKR ve KDM haftada 3 gün toplamda 8 hafta uygulandı. Üroflovmetri parametreleri EMG-Üroflov ile, PTK aktivasyonu Myoplus Pro4 cihazi ile, rezidü idrar miktarı (PVR) ultrasonografi ile, mesane fonksiyonları mesane günlüğü ile, semptom şiddeti Disfonksiyonel İşeme ve İnkontinans Skorlama Sistemi (DİİSS) ile, yaşam kalitesi ise Çocuk Kontinans Spesifik Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (PinQ) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler uygulama öncesi ve sonrası gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of connective tissue manipulation (CTM) applied in addition to pelvic floor muscle rehabilitation (PFMR) on LUTD symptoms, pelvic floor muscle (PFM) activation, uroflowmetry and bladder diary parameters, and quality of life compared to PFMR applied alone in children with lower urinary tract dysfunction (LUTD). 40 children with LUTD were included in the study. Children were divided into two groups as PFMR+CTM (n:20)(CTG) and PFMR (n:20)(PFG) by block randomization. PFMR and CTM were applied 3 days a week for a total of 8 weeks. Uroflowmetry parameters with EMG-Uroflow, PFM activation with Myoplus Pro 4 device, post-void residual urine (PVR) with ultrasonography, bladder functions with bladder diary, symptom severity with Dysfunctional Voiding and Incontinence Scoring System (DVISS), quality of life with the Pediatric Urinary Incontinence Quality of Life Score (PIN-Q) was evaluated. All assestments were performed baseline and post-test.