Miyofasiyal ağrı sendromunda kinesio taping tedavi yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation the effects of kinesio taping in myofascial pain syndrome treatment
  1. Tez No: 396394
  2. Yazar: SASAN ZARDOUST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Miyofasiyal Ağrı Sendromu (MAS), bir veya daha fazla kas ve/veya bağ dokusu üzerinde bulunan; tetik nokta denilen hipersensitif bölgelerle kendini gösteren; ağrı, kas spazmı, hassasiyet, sertlik ve güçsüzlük yapabilen bir rahatsızlıktır. MAS tedavisinde çeşitli manipulatif yöntemler ve fiziksel ajanlardan yararlanılmaktadır. Bu çalışmamızda miyofasiyal ağrı sendromunda kinesio taping tedavisinin etkinliği incelendi. Randomize, tek kör, plasebo kontrollü olarak planlanan çalışma, trapezius kası üst liflerinde saptanan tetik noktalara bağlı miyofasiyal ağrı sendromu tanısı konulan 55 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan 55 olgudan ikisi bant yerinde gelişen alerjiden dolayı tedaviyi bıraktı. 2 hasta tedaviye ve kontrollere düzensiz katılım nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Tedavi grubunda 26, kontrol grubunda 25 olmak üzere toplam 51 hasta çalışmayı tamamladı. Hastalar randomize olarak tedavi (n=26) ve kontrol grubu (n= 25) olarak ikiye ayrıldı. Tedavi grubuna 4 seans, 5 gün arayla kinesio bantlama, kontrol grubuna ise 4 seans kontrol kinesio bantlama tedavisi uygulandı. Olguların sosyodemografik özellikleri, klinik semptomları ve fizik muayene bulguları ile ilgili veriler toplandı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden bir ay sonra vizüel analog skala (VAS) ile olguların istirahat ve aktivite sırasındaki ağrı düzeyi, algometre ile basınç ağrı eşiği (BAE) ve kısa form-36 (SF-36) ile hayat kalitesi düzeyleri değerlendirildi. Tedavi ve kontrol grubunu oluşturan hastaların tedavi öncesi, sonrası ve 1. ay kontrollerinde ölçülen istirahat ve aktivite sırasındaki VAS, BAE ve SF-36 değerlerinin birbirine benzer olduğu tespit edildi. Hem tedavi hem de kontrol grubunda tedavi öncesi ile kıyaslandığında tedavi sonrası ve 1. ay kontrollerde istatiksel olarak anlamlı düzeyde olmak üzere VAS değerlerinde azalma, BAE ve SF-36 değerlerinde ise artma olduğu tespit edildi. VAS, BAE ve SF-36 değerlerinde her iki grupta da tedavi ve tedavi sonrası 1. ay kontroller arasında istatiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi sonucu ile elde edilen olumlu etki, her iki grupta 1. ayın sonunda da devam etmekteydi. Sonuçlarımız bütün olarak ele alındığında, miyofasiyal ağrı sendromunda egzersiz programı ile birlikte uygulanan kinesio bantlama tedavisi uygulamasının istirahat ve aktivite sırasındaki ağrı yakınmalarına ve tetik nokta üzerindeki BAE üzerine etkili olduğu görülmüştür, fakat kontrol grubunda da VAS, BAE ve SF-36 değerinde benzer iyileşme olduğu saptanmıştır. Her iki grupta elde edilen düzelmenin 1. ayda devam ettiği saptanmıştır. Bu iyileşmenin her iki gruba da verilen egzersiz programı verildiği için egzersizin olumlu etkilerine bağlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
these is Myofascial pain syndrome (MPS) is a disorder characterized by hypersensitive sites called trigger points at one or more muscles and/or connective tissue, leading to pain, muscle spasm, sensitivity, rigor and weakness. Some manipulative methods and physical therapy modalities are used for the treatment of MPS. The objective of this study was to evaluate the efficacy of kinesio taping therapy in the treatment of myofascial pain syndrome. Indeed, 55 patients having trigger points in the upper trapezius muscle diagnosed as myofascial pain syndrome were included in this randomized, single blind, placebo controlled study. Among these patients two patients stopped treatment because of tape allergy . 2 other patients were excluded from the study due to irregular attendance to treatment and control visits. Actually, 51 patients completed the study, including 25 in the control group and 26 in the treatment group. In the treatment group, 4 sessions of kinesio taping and in the control group 4 sessions of placebo kinesio taping were applied with 5 days intervals. Data related to sociodemographical information, clinical symptoms and physical examination findings were recorded. Treatment efficacy was evaluated clinically at the beginning as well as at the end and one month after the treatment by using Visual Analog Scale (VAS) for pain at rest and during function, Pressure pain threshold (PPT) with algometer and Short form-36 (SF-36) for quality of life. VAS scores measured at rest and during activity, PPT and SF-36 values in the treatment and control groups were found to be similar in pre-treatment, post-treatment and 1st month visits. İn both groups post-treatment and 1st month VAS scores were lower; PPT and SF-36 scores were higher than pre-treatment scores and these changes were statistically significant. In both groups there was no significant change in the values of VAS, PPT, SF-36 between post-treatment and one month after the therapy. In fact, positive effect obtained with treatment outcome continued for one month in both groups. When our results are taken as a whole, in the treatment of myofascial pain syndrome, exercise program with applying kinesio taping has been shown to be effective on pain values at rest and active states, also on PPT scores on the trigger points. The PPT, VAS, and SF-36 values had similar improvement also in the control group. The improvements obtained in both groups were kept in the 1st month. It is supposed that this improvement in both groups is due to positive effects of exercise therapy.