Doğu Akdeniz bölgesinde kayıt dışı göçmen istihdamı ve politikalarına sistematik bir bakış: Türkiye ve Lübnan perspektifi
A systematic overview of unregistered migrant employment and policies in the Eastern Mediterranean region: Turkey and Lebanon perspective
- Tez No: 846401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Doğu Akdeniz bölgesindeki uluslararası göç hareketlilikleri dolayısıyla meydana gelen göçmen emeği olgusunu göz önünde bulundurarak, Türkiye ve Lübnan perspektifinde göçmen emeğinin kayıt dışı istihdamını ve politikaları ortaya koymaktadır. Türkiye ve Lübnan'da mülteci emeğinin kayıt dışı sektöre etkisi ve bu bağlamda uygulanan politikalar ele alınmıştır. Aynı zamanda bu iki ülke arasındaki göçmen emeğinin kayıt dışı sektördeki farklılıkları ve benzerlikleri sistematik olarak derlenmektedir. Türkiye ve Lübnan özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde en yüksek mülteci/göçmen nüfusuna sahip ülkeler olarak dikkat çekmektedir. Türkiye Orta Doğu'daki çatışma bölgelerinden kaçan milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Lübnan da Suriye'deki savaşın etkisiyle büyük bir mülteci krizi ile karşı karşıyadır. Bu bağlamda bu iki ülkenin göçmen emeği konusundaki deneyimleri ve sorunları ortaya konulmaktadır. Benzer sorunlara rağmen bu iki ülke arasında politika ve uygulama açısından farklılıklar göze çarpmaktadır. Bu bağlamda bu iki ülke açısından göçmen emeği politikalarının etkili bir şekilde uygulanması için karşılaşılan zorluklar ve yaklaşımlar sentezlenmektedir. Türkiye, Suriyeli mültecilere geçici koruma statüsü ve çalışma izni düzenlemeleri sunarak politikalar geliştirmiştir. Lübnan ise mültecilere sınırlı çalışma izni vermekle birlikte, bu izinlerin yetersiz olduğu görülmektedir. Türkiye'de ve Lübnan'da da tarım, inşaat ve ev hizmetleri gibi sektörlerde kayıt dışı çalışma önemli sorunlar olarak öne çıkan ortak sektörlerdir. Göçmen istihdamı ve düzenlemeleri, sosyal koruma, insan hakları ihlalleri ve sosyal haklar Türkiye ve Lübnan açısından en çok farklılıklar barındıran sorunlar olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is to consider the phenomenon of subsequent migrant births as a result of international migration movements in the Eastern Mediterranean region, and to reveal the conditions and conditions of migrant birth in the informal sectors in the perspective of Turkey and Lebanon. The effect of refugee labor on the informal sector in Turkey and Lebanon and the policies implemented in this way are discussed. At the same time, the differences and similarities in the registration sectors of the two migrant labor between these countries are systematically compiled. Turkey and Lebanon draw attention as the countries with the highest refugee/immigrant region, especially in the Mediterranean region. Turkey hosts refugees living in those fleeing conflict zones in the Middle East. Lebanon is facing a major refugee crisis from the wars in Syria. In this context, the views and problems of immigrants in these two countries emerge. On similar issues, the policy and, nevertheless, the implementation point of view among this country stands out. In this context, problems, challenges and solutions are synthesized for the effective integration of the labor of immigrants for the two countries. Turkey has developed policy by offering temporary protection practices and work permit arrangements for Syrian refugees. In Lebanon, on the other hand, although limited work permits are given to refugees, these permits seem to be insufficient. In Turkey and Lebanon, informal work in sectors such as agriculture, construction and domestic services are common sectors that stand out as important problems. migrant employment and regulations, social protection, human rights violations and social rights the perspective of Turkiye and Lebanon draws attention as the most detailed problems.