Işıkla serleşen farklı kompozit resinlerin polimerizasyon büzülmesi ve mikrosızıntısı ile cam-seramik insertlerin polimerizasyon büzülmesi ve mikrosızıntı üzerine etkisinin incelenmesi
The Examination of the polymerization shrinkage and microleakage of different lightcured composite resins and of the effects of the glass ceramic insertion on polymerization shrinkage and microleakage
- Tez No: 91448
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ill ÖZET Kompozit rezinler günümüz diş hekimliğinde kullanılan en gelişmiş estetik dolgu materyalleridir. Polimerizasyon sebebiyle kompozit rezinin büzülmesi restorasyonun başarısını etkileyen en önemli faktördür. Yeni adeziv sistemler ve uygulama yöntemlerinin geliştirilmesine rağmen, polimerizasyon esnasındaki büzülme tam olarak elimine edilememiştir. Bu durumun, postoperatif hassasiyet, sekonder çürükler ile birlikte mikrosızıntının da en önemli nedeni olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda, piyasada mevcut 5 adet universal hibrit kompozit kullanılmıştır. Bu maddelerin polimerizasyon büzülmesine bağlı boyutsal değişiklikleri ve mikrosızıntüan ile; bu maddelere Cam Seramik Insert ilave edilmesinin polimerizasyon büzülmesi ve mikrosızıntı üzerine etkileri incelenmiştir. Polimerizasyon büzülmesinin belirlenmesi için civa dilatometresi kullanılmıştır. Kompozit rezinlerin her biri için 10 örnek hazırlanmıştır. Örneklerin beş tanesi sadece kompozitle, diğer beşi ise Cam Seramik insert ilave edilerek yapılmıştır. Örnekler 60 sn. boyunca ışıklanmış ve 30 dakikalık zaman periyodunda incelenmiştir. Mikrosızıntı deneyi için, yeni çekilmiş premolar dişler kullanılmıştır. Her kompozit için 12 dişe servikalde Class V kaviteler açılmıştır. Altı kavite sadece kompozitle diğer altısına ise Cam Seramik insert ilaveli restorasyonlar yapılmıştır. Restorasyonlar % 0.5 'lik Bazik Fuksin içerisinde 24 saat bekletilmiştir. Daha sonra dişler longitudinal olarak restorasyonu içerisine alacak şekilde kesilmiş ve skalaya göre mikrosızıntı stereomikroskopta xl0 büyümede derecelendirilmiştir. Dilatometre sonuçlarında, her kompozit rezinde Cam Seramik insert ilaveli örnekler ilave edilmeyenlerden daha düşük büzülme değerleri göstermiştir. Ancak bu durum tümIV kompozit rezinlerde istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. En fazla polimerizasyon büzülmesi Prisma TPH'da en az büzülme ise Valux Plus'da gözlenmiştir. Mikrosızıntı ölçümleri sonucunda, Cam Seramik insert ilaveli restorasyonlar tek başına kompozitle yapılan restorasyonlara göre daha az mikrosızıntı göstermiştir. Tüm restorasyonlarda en fazla mikrosızıntı Prisma TPH'da, en az Charisma'da tespit edilmiştir. Mikrosızıntı sonuçlan, dilatometrede elde edilen polimerizasyon büzülmesi değerlerine genelde uyum göstermektedir. Çalışmamızda polimerizasyon büzülmesinin mikrosızıntıyı etkileyen bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Polimerizasyon büzülmesi ve mikrosızıntı, kompozit rezinlerde restorasyonun klinik başarısını olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. İstatistiksel olarak önemli bulunmamasına rağmen, Cam-Seramik İnsert'lerin kompozit rezinlerde polimerizasyon büzülmesi ve mikrosızıntıyı azaltmada etkili olduğu kanısındayız. Düşük polimerizasyon büzülmesi ve daha az mikrosızıntıya sahip kompozitlerin, diğer fiziksel özellikleri de göz önüne alarak diş hekimleri tarafından tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Composite resins are the most developed aesthetic filling materials used in modern dentistry. Shrinkage of the composite resins due to polymerization is an important factor affecting the success of restorations. Although new adhesive systems and handling procedures have been enhanced, the shrinkage during polymerization period has not been fully eliminated. It has been reported that this condition has also caused postoperative sensitivity and secondary caries as well as microleakage. In the present study, 5 universal hybrid composites available at the market were used. This very research examined the dimensional changes, due to the polymerization shrinkage, and microleakage of these materials and the effects of insertion of glass ceramic on polymerization shrinkage and microleakage Mercury dilatometer was used in order to detect polymerisation shrinkage. Ten samples were prepared for each composite resins. Five of them were used only with composite resins, while the other five were used with glass-ceramic insert addition. The samples were exposed to light for 60 seconds and examined in a 30 minute-period. Freshly extracted 12 premolar teeth were used for the microleakage experiment. For each composite, Class V cavities were prepared on the cervical region of the teeth. Six cavities were filled with glass-ceramic insert addition while the other six only with composite resin. The filled teeth were stored for 24 hours in 5 % Basic Fucsin. The teeth were cut longitudinally on the restoration region, and microleakage was ranked according to scale under stereomicroscope at xlO. As a result of dilatometer figures, glass-ceramic insert addition showed less shrinkage rates than non-glass-ceramic insert addition in each composite resin. However, this condition was not statistically significant in all composite resins. TheVI highest polymerization shrinkage rate was found in Prisma TPH and the lowest in Valux Plus. As a result of microleakage figures, restorations with glass-ceramic insert addition showed less microleakage than those with only composite resins. In all restorations, the highest microleakage was found in Prisma TPH and the lowest in Charisma. Microleakage figures were generally in accordance with the rates of polymerization shrinkage obtained on dilatometer. And, in our study, polymerization shrinkage was found as a factor affecting microleakage. It has been recorded that polymerization shrinkage and microleakage are factors preventing clinical success of restorations. We have concluded that glass-ceramic insert addition to composite resins is affective in decreasing polymerization shrinkage and microleakage though it is not statistically significant. So, we suggest that the composite resins with low polymerization shrinkage and microleakage should be preferred by dentists considering the other physical properties as well.