Görsel algı bağlamında görsel sanatlar ve grafik tasarımda yaratıcı üretim tekniği: Rastlantı ve karşılaşma
In the context of visual perception, in visual arts and in graphic design creative production technic; Coincidence and encounter
  1. Tez No: 846413
  2. Yazar: SEDEF BİNGÖL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ, YRD. DOÇ. DR. HATİCE NEVİN ERACAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma rastlantı ve karşılaşma kavramlarını, görsel algı bağlamında görsel sanatlar ve grafik tasarım üzerinden inceleyerek rastlantı ve karşılaşmanın yaratım sürecindeki etkilerini araştırmayı amaçlar. Bu amaç ile hazırlanan tez çalışmasında kolektif deneysel bir uygulama çalışması geliştirilmiş ve değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın diğer bir uygulama bölümü olan proje kısmında ise,“görsel rastlantısal karşılaşmalar”yaratıcı üretim tekniği olarak ele alınarak görsel örnekler üzerinden açıklanmıştır. Sonuç olarak,“rastlantı ve karşılaşmanın”, yaratıcı bir üretim tekniği olduğu, farklı görme biçimlerine olanak sağlayarak sanatçı/tasarımcıların hayal gücü ile yaratıcılığını tetikleyen ve onlarda yeniden yaratma itkisi oluşturan önemli bir unsur olduğu görülmüştür. Bu sonuç doğrultusunda da“görsel rastlantısal karşılaşmalara”sanat ve tasarım eğitiminde farklı uygulamalar ile yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of coincidence and encounter on the creation process by examining the concepts of coincidence and encounter through visual arts and graphic design in the context of visual perception. In the thesis study prepared for this purpose, a collective experimental application study was developed and evaluated. In addition, in the project part, which is another application part of the study,“visual coincidental encounters”are handled as a creative production technique and explained through visual examples. As a result, it has been seen that“coincidence and encounter”is a creative production technique, and it is an important element that triggers the imagination and creativity of artists/designers by enabling different ways of seeing and creates an impulse to recreate in them. In line with this result, it is suggested that“visual coincidental encounters”should be included in art and design education with different applications.