Food insecurity, dietary patterns and obesity: A cross-sectional study
Besin güvencesizliği, diyet örüntüsü ve obezite: Kesitsel bir çalışma
- Tez No: 846429
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Besin güvencesizliği; bireylerin ve ailelerin gelişimleri için gerekli olan güvenli, besleyici gıdaya düzenli erişimlerinin olmaması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma; besin güvencesizliği ile obezite ve diyet örüntüsü arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, Şubat-Kasım 2023 tarihleri arasında, özel bir üniversitenin 250 personeli üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara demografik özelliklerini, fiziksel aktivite düzeylerini, antropometrik ölçümlerini, Hanehalkı Besin Güvencesizliği Erişim Ölçeği'ni (HFIAS) ve geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydını içeren bir anket yüz yüze uygulanmıştır. Sonuçlara göre; katılımcıların %79,6'sı besin güvenceli, %12,4'ü hafif besin güvencesiz, %4'ü orta besin güvencesiz, %4'ü ağır besin güvencesiz gruptadır. %23,2'i riskli bel çevresine, %18,8'i yüksek risk bel çevresine sahiptir. BKİ'ye göre; %37,2'si fazla kilolu, %12,4'ü obezdir. Yapılan analizler sonucunda, besin güvencesizliği gruplarına göre yaş değişkeni istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir (p=0,0270,05).
Özet (Çeviri)
The definition of food insecurity is the lack of regular access to safe, nutritious food necessary for the growth of individuals and households. This study was conducted on 250 administrative staff of a private university between February and November 2023 to examine how food insecurity correlates with dietary patterns and obesity. A face-to-face questionnaire covering demographic characteristics, physical activity, anthropometric measurements, the Household Food Insecurity Access Scale (HFIAS), and a retrospective 24-hour food recall used for data collection. Results indicated 79.6% were food secure, 12.4% mildly food insecure, 4% moderately food insecure, and 4% severely food insecure. 23.2% had risky waist circumference and 18.8% had high risk waist circumference. According to BMI, 37.2% were overweight and 12.4% were obese. The analysis reveals a statistically significant difference in the age variable among food insecurity groups (p=0.0270.05).