İki boyutlu küresel yüzeydeki skaler alanın Casimir enerji yoğunluğu
Casimir energy density of the scalar field on two-dimensional spherical surface
  1. Tez No: 846441
  2. Yazar: BİLGE GÜLFİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında iki boyutlu tam ve yarım küre yüzeyi üzerinde kütlesiz konformal skaler alan ve kütlesiz konformal olmayan skaler alanın Casimir enerjisi yeniden hesaplanmıştır. Öncelikle tam ve yarım küre yüzeyi üzerinde Dirichlet ve Neumann sınır değer koşulları göz önüne alınarak kütlesiz konformal skaler alanın Casimir enerjisi modların toplamı yöntemi ile hesaplanmıştır. Daha sonra nokta ayrıştırma yöntemi kullanılarak tam küre yüzeyi üzerinde kütlesiz konformal skaler alanın Casimir enerji yoğunluğu yeniden elde edilmiştir. Son olarak kütlesiz konformal olmayan skaler alanın tam ve yarım küre yüzeyleri üzerinde Dirichlet ve Neumann sınır değer koşullarına göre ürettiği modlar göz önüne alınarak konformal olmayan skalar alanın Casimir enerjisi zeta fonksiyonu regülarizasyonu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Casimir energy of a massless conformal scalar field and a massless non-conformal scalar field on the surface of two-dimensional full and half spheres has been recalculated. Firstly, we have re-evaluated the Casimir energy of a massless conformal scalar field on the full and half surface S2 with both the Dirichlet and the Neumann boundry condition of a 3-dimensional Riemann sphere by using the mode sum methods. Then, the Casimir energy density of a massless conformal scalar field on the surface of the full sphere has been recalculated by using the point-splitting method. Finally, the Casimir energy of a massles non-conformal scalar field on the full and half sphere S2 with both the Dirichlet and Neumann boundry conditions has been obtained by using zeta function regularization.