Yerel yönetimler arası uluslararası ilişkiler faaliyetleri: Türk Dünyası Belediyeler Birliği örneği
Activities in international relations of local governments: The case of Union of Turkish World Municipalities
  1. Tez No: 846520
  2. Yazar: FATMA NUR ŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası arenada daha görünür hale gelen ve halka en yakın hizmet birimleri olan yerel yönetim birimleri; insanı temel alan, ekonomik, siyasal ve kültürel iş birliği araçlarından da istifade eden ve küresel ölçekteki fikir ve uygulamaların yerel düzeyde etkinlik kazandığı bir diplomasi uygulamaktadır. Etkin hizmet üretme gayesi ve yerel düzeyde yaşanan problemlerin sınır ötesi boyutları, ulus altı yönetim birimlerini kendi çabaları ile ya da yerel yönetim birlikleri aracılığı ile iş birliği yapmaya yöneltmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, yerel yönetimlerin uluslararası iş birliğine gitme nedenlerini incelemek, Türkiye'deki 148 yerel yönetim biriminin de arasında bulunduğu uluslararası iş birliği kurumlarından Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin yerel yönetim birimleri arasındaki iş birliğini artırmaya yönelik sosyal, kültürel, ekonomik faaliyetlerini ele almak ve bu faaliyetlerin kültürler ve medeniyetler arasındaki diyaloğun geliştirilmesinde katkısı olup olmadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Local government units, which have become more visible in the international arena with globalization and are the closest service units to the public; it implements a diplomacy that is based on people, benefits from economic, political and cultural cooperation tools, and where global ideas and practices become effective at the local level. The aim of producing effective services and the cross-border dimensions of the problems experienced at the local level have led subnational government units to cooperate with their own efforts or through local government unions. The main purpose of this study is to examine the reasons for local governments to cooperate internationally and to discuss the social, cultural and economic activities of the Union of Turkish World Municipalities, one of the international cooperation institutions that includes 148 local government units in Türkiye, to increase cooperation between local government units. and to investigate whether these activities contribute to the development of dialogue between cultures and civilizations.