Beymelek (Kale/Antalya) Lagünü'nde bulunan çipura (sparus aurata, L.,1758) populasyonunun yapısı ve gelişmesi
A Research about structure and development of seabream (sparus aurata, L., 1758) in the Beymelek lagoon
- Tez No: 84654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Eylül 1997 - Ağustos 1998 tarihleri arasında Antalya Beymelek Lagününden yakalanan 259 adet çipura {Sparus aurata L., 1758) bireyinin yaş, boy ve eşey kompozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri saptanmış, ayrıca yıllık oransal boy ve ağırlık artışları, üreme yaşı, üreme zamanı ve kondisyon faktörleri hesaplanmıştır. Çipura populasyonundaki bireylerin yaşlan 0 - IV arasında değişirken, 0. yaş grubu en yüksek oranda bulunmuştur. İncelenen örneklerden %57.91'i (150) erkek, %22.39'nun (58) dişi ve %19.69'u (51) hermafrodittir. Total boy, tüm bireylerde 10.8 cm ile 36.4 cm arasında değişmiş, 20-30 cm boy grubundaki bireyler çoğunlukta bulunmuştur. İncelenen çipura bireylerinin eşeysel olgunluğa I. yaştan itibaren ulaştıkları ve dişiliğe dönüşümün I. yaşta başlayıp II. yaşa kadar devam ettiği belirlenmiştir. Populasyonda ortalama kondisyon faktörü 1.76 olup, yaşa ve aylara göre az da olsa değişim göstermektedir. Kondisyon faktörü IV. yaş grubunda en yüksek, 0. yaş grubunda en düşük bulunmuştur. Gonadosomatik indeks değerinden yararlanılarak üremenin Aralık - Ocak aylarında gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a total of 259 Gilthead Seabream (Spams auraia, L., 1758) samples caught in the Beymelek Lagoon, Antalya between September 1997 and August 1998 was investigated in order to determine age, sexuality, lenght composition, age-lenght, age - weight and lenght - weight relationships. Also, annual mean lenght and weight increases, first maturity age, spawning period and conditional factor were estimated. In the population of samples, ages were ranged from O. to IV. age group and 0. age group comprised of most of population. The percentages of males, females and hermofrodites in the population were 57.91%, 22.39 % and 19.69% respectively. The total lenght of individuals ranged from 10.8 to 36.4 cm. It was found that, Gilthead Seabream was sexually mature at age 1 and II. Sex transformation from male to female occured at the age 1 and it continued to develop in the following year. Fulton Condition Factor and total lenght were used to express condition. The average condition was found as a 1.576. Condition varied slightly with age and season. It found that the highest conditional factor was in IV. The age group and the lowest in 0. age group Based on gonadosomatic index, it was determined that the spawning time of gilthead seabream was between December and January.