Sistem iz kayıt ontoloji tasarımı ve gerçeklemesi
System log record ontology design and implementation
  1. Tez No: 846551
  2. Yazar: ARDA KIZILATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAZ YAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Siber güvenliğin her geçen gün önem kazandığı günümüz dünyasında siber uzay genişlemeye devam etmektedir. Gelişen teknoloji çağı ile birlikte artık her teknolojik cihaz birbiri ile haberleşebilmektedir. Artık en ufak teknolojik cihaz bile saldırganlar için potansiyel bir hedef olabilmektedir. Kritik altyapılara yapılan siber saldırılarda her gün bir yenisi eklenmektedir. Ülkeler siber saldırılar için milli güvenliğini sağlamak adına bir takım rehberler ve eğitimler hazırlamaktadır. Tüm eğitim, doküman ve rehberlerde olası bir siber saldırıya hazırlık olarak ilk adım envanter listesinin çıkartılması ve ilerleyen adımlarda kritiklik seviyesine göre envanterimizde yer alan varlıkların izlenebiliyor olması gelmektedir. Bu tez çalışmasında iz kayıt ve ontoloji kavramları incelenerek, kurum/kuruluşun varlıkları üzerinde oluşturabileceği temel ve kapsamlı seviye bir ontoloji tasarımı önerilmiş olup, oluşturulan ontoloji tasarımının gerçeklemesi yapılmıştır. Bu çalışma hem siber saldırılara hazırlık aşamasında varlıklara yönelik ontoloji sunarken, diğer bir yandan meydana gelecek bir siber saldırı sonrasında olay müdahale kapsamında iz kayıtlarını incelemek için amaca uygun bir uygulama çözümü getirmektedir. Anahtar Kelimeler : Siber Olay Müdahale, Ontoloji Tasarımı, Sistem İz Kayıtları, Varlık ve Envanterler, Siber Güvenlik Metodolojileri. Bilim Kodu : 92407 Sayfa Sayısı : 69 Tez Danışmanı : Dr.Öğr.Üyesi Uraz YAVANOĞLU
Özet (Çeviri)
Cyber space continues to expand in today's world where cyber security is gaining importance day by day. With the developing technology age, every technological device can communicate with each other. Now even the smallest technological device can be a potential target for attackers. Every day, a new one emerges in cyber attacks on critical infrastructures. Countries are preparing a number of guides and trainings to ensure their national security for cyber attacks. In all training, documents and guides, the first step in preparation for a possible cyber attack is to create an inventory list and to monitor the assets in our inventory according to the criticality level in the following steps. In this thesis study, the concepts of log and ontology were examined, a basic and comprehensive level ontology design that the institution / organization could create on its assets was proposed, and the implementation of the created ontology design was made. While this study presents ontology for assets in preparation for cyber attacks, on the other hand, it provides a suitable application solution to examine the log within the scope of incident response after a cyber attack. Key Words : Cyber Incident Response, Ontoloji Design, System Logs, Entity and Inventory, Cyber Security Methodology Science Code : 92407 Pages : 69 Supervisor : Asst.Prof. Uraz YAVANOĞLU