Principles and strategies for the conservation of a depopulated cultural landscape: The Krom Valley in Gümüşhane
Nüfusunu kaybetmiş bir kültürel peyzajın korunması için prensipler ve stratejiler: Gümüşhane Krom Vadisi
  1. Tez No: 846552
  2. Yazar: MİRAÇ AYÇA TÜRKFİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
30 Ocak 1923'te Lozan Barış Antlaşması VI.'da Zorunlu Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi, Türk ve Yunan delegeleri tarafından imzalanmıştır. Protokol sonucunda 2 milyona yakın insan memleketini terk etmek zorunda kalmış ve Türkiye'de Rum halkın yaşadığı pek çok yerleşim yeri ıssızlaşmıştır. Her ne kadar bu yerleşim yerlerinin bir kısmı çok az sayıda bir Müslüman nüfus tarafından yeniden iskan edilmiş olsa da, hiçbir zaman tam olarak yerleşememişler ve bazı alanları terk edilmiş durumda bırakmışlardır. Gümüşhane'nin Yağlıdere Köyü'ndeki Krom Vadisi, Karadeniz Bölgesi'nde mübadele nedeniyle nüfusunu kaybeden kültürel peyzajlardan biridir. Mübadeleden önce vadi, kırka yakın kilise, şapel ve manastırın bulunduğu 15 mahallede yaşayan, 6 bin nüfuslu bir madenci yerleşimiydi. Mübadele sonrasında vadiye Müslüman topluluklar yerleştirildi; ancak nüfus azlığı ve dini farklılıklar nedeniyle pek çok ev, kamu binası ve maden boş kaldı ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu çalışma Gümüşhane'deki Krom Vadisi'nin nüfusunu kaybetmiş bir kültürel peyzaj olarak ele alınarak koruma ilke ve stratejilerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada ilk olarak bir literatür taraması, saha araştırması, köyde yaşayanlarla yapılan derinlemesine görüşmeler yapılmış ve alandan göçen Kromlular trafından kurulmuş Kromni Pontos web bloğu arşivinden yararlanılarak köyün zaman içindeki değişiminin izi sürülmüştür. Ardından toplanan veri ve bilgiler analiz edilerek değerlendirilme yapılmıştır. Son aşamada bu değerlendirmelere dayanarak Krom Vadisi'nin değer, sorun ve potansiyelleri belirlenmiştir. Ardından nüfusu azalmış bir kültürel peyzaj olan Krom Vadisi'nin korunmasına yönelik ilke ve stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
On January 30, 1923, in the Lausanne Peace Treaty VI., Turkish and Greek delegates signed the convention for the Compulsory Population Exchange. As a result of the protocol, almost two million people were forced to leave their hometowns, and many settlements populated by the Greek (Rum) community in Turkey were nearly deserted. Although a much-reduced Muslim population reinhabited some of these settlements, they were never fully settled, leaving behind certain sections abandoned. The Krom Valley in Yağlıdere Village in Gümüşhane is one of the cultural landscapes in the Black Sea region that lost its population due to the population exchange. Before the population exchange, the valley was a miner's settlement with a population of six thousand people, living in 15 neighborhoods with around 40 churches, chapels, and monasteries. After the population exchange, Muslim communities were settled in the valley; however, due to the lack of population and religious differences, many of the houses, public buildings, and mines were left empty, facing collapse. This study aims to develop conservation principles and strategies by considering the Krom Valley in Gümüşhane as a depopulated cultural landscape. The study first traced the change in the village over time through a literature review, site survey, in-depth interviews with its current inhabitants, and the use of the archive of the Kromni Pontos web blog founded by emigrated Kromniots. Then, the collected data and information were analyzed and evaluated. At the last stage, the Krom Valley's values, problems, and potentials were determined based on these evaluations. Following that, principles and strategies were proposed for conserving the Krom Valley as a depopulated cultural landscape.