Acil servise başvuran sepsis hastalarında erken resüsitasyon ihtiyacı ve mortalite riski tayininde Ters Şok İndeks'in Glaskow Koma Skoru ile çarpımı skorunun güvenirliği
The reliability of the Reverse Shock Index multiplied by the Glasgow Coma Scale Score in determining early resuscitation needs and mortality risk in sepsis patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 927692
  2. Yazar: TUNAHAN MEHMET KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER BOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Sepsis, patofizyolojisi henüz tam olarak aydınlatılmamış, dünya çapında yüksek mortaliteye sahip bir sendromdur. Sepsis hastalarının en çok değerlendirildiği yerler arasında dünyanın birçok yerinde yüksek hasta sayısına sahip acil servis klinikleri yer almaktadır. Birçok çalışmada erken tanı ve tedavi vurgulansa da ideal tarama aracı konusunda henüz net bir fikir birliğine varılamamıştır. SPEED ve MEWS risk değerlendirmesi ve erken uyarı araçları gibi birçok skor, etkinliklerine ilişkin olumlu ve olumsuz yönleriyle önceki çalışmalarda ve kılavuzlarda değerlendirilmiştir. rSIG skoru, önceki yıllarda travma hastalarının hemodinamik durumunun ciddiyetini ve mortalite riskini belirlemede etkili olduğu bildirilen modifiye bir şok endeksidir. Bu çalışmada, rSIG skorunun sepsis hastalarında mortalite riskini ve hemodinamik durumu basit, hızlı ve güvenilir bir şekilde değerlendirme potansiyelini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 1 Eylül 2024 ile 29 Ocak 2025 tarihleri ​​arasında, T.R. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Acil Servisi'nde sepsis veya septik şok tanısı almış, bilgilendirilmiş onam veren ve dışlama kriteri olmayan hastalarla yürütüldü. Hastaların demografik bilgileri, başvuru anındaki vital durumları, güncel kılavuzlara göre bakılması gereken kan parametreleri, hastanın acil servis takip ve sonuç bilgileri ve 28. gün mortalite bilgileri kaydedildi. Kaydedilen bu veriler kullanılarak hastaların SPEED, MEWS ve rSIG skorları hesaplanarak hasta veri formuna kaydedildi ve aktiviteleri karşılaştırıldı. Bulgular: Belirlenen kriterleri karşılayan 64 erkek (%61,5) ve 40 kadın (%38,5) olmak üzere toplam 104 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların 50'sine (%41,5) septik şok tanısı konuldu. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş ortalaması (72 ± 14,8) idi. Tüm hastaların 28 günlük mortalitesi incelendiğinde, 68'i (%65,3) öldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Sepsis is a syndrome with high global mortality, the pathophysiology of which has not yet been fully elucidated. Emergency departments stand out among the healthcare settings where sepsis patients are most frequently evaluated due to their high patient volumes worldwide. Although early diagnosis and treatment have been emphasized in numerous studies, a consensus has not yet been reached on the ideal screening tool. Various scoring systems such as SPEED and MEWS, which are used as risk assessment and early warning tools, have been evaluated in previous studies and guidelines with both positive and negative aspects regarding their effectiveness. The rSIG score is a modified shock index that has been previously reported in various studies as an effective tool to assess the severity of hemodynamic instability and mortality risk in trauma patients. In this study, we aimed to evaluate the potential of the rSIG score as a simple, rapid and reliable tool to assess mortality risk and hemodynamic status in patients with sepsis. Material and Methods: This study was conducted between September 1, 2024 and January 29, 2025, in the Republic of Turkey. The study was conducted in the Emergency Department of the Health Sciences University Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. Patients who were diagnosed with sepsis or septic shock, gave informed consent, and did not meet any exclusion criteria were included in the study. Demographic data, initial vital signs at the time of admission, blood parameters recommended by current guidelines, emergency department follow-up and outcome information, and 28-day mortality status were recorded for each patient. Based on these collected data, SPEED, MEWS, and rSIG scores were calculated and recorded in the patient data form. The effectiveness of these scoring systems was then compared. Results: A total of 104 patients who met the predetermined criteria were included in the study. 64 males (61.5%) and 40 females (38.5%) were included in the study. Among these patients, 50 (41.5%) were diagnosed with septic shock. The mean age of all patients included in the study was 72 ± 14.8 years. When the 28-day mortality rate of all patients was examined, it was seen that 68 (65.3%) lost their lives.