Levrek balığının (Dicentrarchus labrax) larva üretim adaptasyonu sürecinde yavrularda tespit edilen deformasyon oranlarının dönemsel olarak karşılaştırılması
Periodic comparison of deformation rates detected in juveniles during the adaptation process of larva production of sea bass (Dicentrarchus labrax)
- Tez No: 912100
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YEŞİLAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, levrek (Dicentrarchus labrax) yavru adaptasyon yetiştiriciliğinde balıklarda istenmeyen 18 adet deformasyonların tespiti ve tanklarda yetiştirilen levrek yavrularının toplam ve önemli deformasyon yüzdelerinin yıllara (2022-2023) ve mevsimlere (Kış, bahar ve Yaz) göre karşılaştırılmasını tespit etmektir. Elde edilen veriler, larva döneminden yavru dönemine geçişi sağlayan 2-3 g'lık levrek yavrularını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to be detected 18 undesirable deformations in fish during sea bass fry (Dicentrarchus labrax) adaptation rearing and to compare the total and significant deformation percentages of sea bass fry reared in tanks according to years and seasons.