Dificultades de los estudiantes turcos de español (nivel A1) en la adquisición y uso del artículo: Propuesta de soluciones
A1 seviyesi düzeyinde İspanyolca öğrenen Türk öğrencilerin tanımlık edinirken ve kullanırken yaşadıkları zorluklar: Çözüm önerileri
- Tez No: 846678
- Danışmanlar: DR. MARIA BARGALLO ESCRIVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İspanyolca
- Üniversite: Universitat Rovira i Virgili
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu doktora tezi, CEFR (2002) programına göre A1 seviyesi düzeyinde İspanyolca öğrenen Türk öğrencilerin İspanyolca tanımlık edinirken ve kullanırken yaşadıkları zorluklara odaklanmakta ve bu süreci iyileştirmek için çözümler aramaktadır. Bu tezde üç farklı araştırma yapılmıştır. İlk aşamada, bu dilbilgisi kategorisinin kaynaklarda nasıl ele alındığı ve bu konuda herhangi bir iyileştirmeye ihtiyaç duyup duyulmadığını tespit etmek üzere Türkiye'de İspanyolca eğitiminde sıklıkla kullanılan A1 seviyesindeki üç kitap incelenmiştir. İkinci aşamada, Türk öğrencilerin İspanyolca tanımlık kullanırken karşılaştıkları sorunları bulmak için bir hata taraması yapılmıştır. Kitaplar üzerinde yapılan inceleme, bu kitapların belirli ve belirsiz tanımlıklar arasındaki farklar ve tanımlık kullanılmayan durumlar üzerine daha az örnek sunduğunu göstermiştir. Öte yandan, İspanyolca öğrenen Türk öğrencilerin hata analizi, esas olarak belirli tanımlamanın hatalı olarak kullanılmaması ve bazı fiillerle kullanımı halinde yaşanılan sorunları ortaya çıkarmıştır. Bu iki araştırmaya dayanarak, söz konusu öğrenciler tarafından tanımlık kullanımını geliştirmek için eğitsel bir uygulama tasarlanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında, öğrencilerin performansları birbirinin aynısı iki testle ölçülmüştür. Öğrencilerin performans puanları ile yapılan hesaplamalar, bu eğitsel uygulamanın, Türk öğrencilerin İspanyolca tanımlık kullanımını geliştirmesinde önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis focuses on the difficulties experienced by Turkish Spanish students in the acquisition and use of the article in Spanish at level A1 of the CEFR (2002) and seeks solutions to improve this process. In this thesis three different investigations are carried out. First of all, three ELE manuals of level A1, frequently used in Turkey, are analyzed to find out how this grammatical category is treated in these manuals and to detect if they need any improvement in this aspect. Secondly, an error analysis of Turkish students is carried out to find out the problems they have while using the article in Spanish. The analysis of the manuals has shown that these manuals offer fewer references on the contrast of the definite and indefinite articles and on the omission of the article. On the other hand, error analysis of Turkish learners has revealed that Turkish learners mainly have problems with wrong omission of the definite article and compatibility of the definite article with some verbs. Based on these two investigations, a didactic intervention has been designed to promote the use of the article by the aforementioned students. Before and after the intervention, the performance of the students has been measured through two identical tests. The calculations made with the students' performance points show that the didactic intervention has been significant in improving the use of the article in Spanish by Turkish students.