Turizm sektöründe yalın hizmet
Lean service in the tourism industry
- Tez No: 835795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN İDİL SÖNMEZTÜRK BOLATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Turizm, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turizm iş kolu günümüzde olduğu gibi gelecekte de maliyetleri düşürme ve iç yapılarının etkililiklerini arttırma zorluklarıyla karşılaşacaktır. Son yıllarda gelişme gösteren Turizm ve Otel endüstrisi ekonomik şartların kötüleşmesi ve içinde bulundukları zor durumlardan sonraki zamanlara odaklanmaktadır. Konaklama sektöründe faaliyette bulunan firmalar gelecekte önceki dönemlerde elde ettikleri kazançlardan daha az kazanacaklardır. Endüstri yıllardır modern yöntem ve araçları başarılı bir şekilde kullanarak verimlilik ve etkililiği optimize ederek hizmet kalitesini arttırmaktadır. Endüstriyel ortamlarda verimliliği arttırmak için uygulanan yöntemlerden bazıları“Yalın yönetim teknikleri”olarak anlatılmaktadır. Bu araştırmada bazı Yalın yönetim tekniklerinin konaklama sektöründe uygulanma düzeylerinin belirlenerek incelenmesi ve yorumlanması amaçlanmıştır. Hazırlanan tez çalışmasında Yalınlık, Yalın üretim ve Yalın yönetim teknikleri literatürde kullanıldığı gibi birbiriyle aynı anlamda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism industry will face to decrease costs and improve operational effectiveness in the future. In the last decades Tourism and Hospitality sectors have been focusing to eleminate the dificulties of economic conditions. Hospitality firms will earn lesser in the future. Manufacturing industry are successfully using modern tools and techniques while optimizing productivity and efficiency to increase service quality. Some of the techniques which are using in the industry to increase productivity calling as“ Lean Management Techniques”. Aim of this research is identification and investigation degree of leanness of the hospitality firms in the tourism sector which are involved of the research. In this thesis Leanness, Lean Manufacturing and Lean Management Techniques used same meaning like used in the literature.