Dezenfeksiyon ve dekontaminasyon için akıllı etkinlik kontrol sistemi
Smart effectiveness system for disinfection and decontamination
  1. Tez No: 846773
  2. Yazar: FATİH TAŞCIOGLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOLUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, sağlık ve hijyen standartlarının giderek arttığı günümüzde enfeksiyonların yayılımının önlenmesinde kritik bir rol oynayan dezenfektanların elektriksel özelliklerinin analizini amaçlamaktadır. Çeşitli dezenfektanların içerdikleri elektrolit bileşenlerinin elektriksel özelliklerine olan etkilerini değerlendirmek, sıcaklık gibi faktörlerin de rolünü anlamak temel amaçtır. Çalışma, Ohm yasasına dayalı bir yaklaşım kullanarak ve mikrodenetleyici tabanlı bir yöntemle dezenfektanların elektriksel özelliklerini analiz etmiştir. Elektriksel dirençlerin ohm cinsinden ölçülmesi işlemi, sabit elektriksel akım uygulanan bir sensör üzerine etki eden dezenfektanların oluşturdukları elektrik potansiyelinin mikrodenetleyici tarafından ölçülerek gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık ölçümleri için Sensirion AG™ SHT30 sıcaklık ve nem sensörü kullanılırken, direnç ölçümleri için özel bir sensör tasarlanmış ve Proteus™ yazılımıyla üretilmiştir. Elde edilen veriler Arduino™ Uno R3 mikrodenetleyici platformu ve MATLAB™ yazılımı ile analiz edilmiştir. Çalışma, 6 farklı dezenfektandan alınan numuneler üzerinde 1000 tekrarlı direnç ve sıcaklık ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Veri analizi için Anova Testi ve Student's T-Test kullanılmış, hatalı verilerin etkisini en aza indirmek için hareketli ortalama alma yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, dezenfektanların elektriksel özelliklerinin anlaşılmasında önemli bir adım olup, bu bilgi dezenfektanların pratik uygulamalarında ve hijyen standartlarının geliştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the electrical properties of disinfectants, which play a critical role in preventing the spread of infections in today's environment where health and hygiene standards are increasing. The primary objective is to evaluate the effects of electrolyte components present in various disinfectants on their electrical properties and to understand the role of factors such as temperature. The study employs an approach based on Ohm's Law and a microcontroller-based method to analyze the electrical properties of disinfectants. The measurement of electrical resistances in ohms is performed by the microcontroller, which measures the electric potential generated by the disinfectants acting on a sensor subjected to a constant electrical current. For temperature measurements, a Sensirion AG™ SHT30 temperature and humidity sensor is used, and a special sensor is designed and produced with Proteus™ software for resistance measurements. The obtained data is analyzed using the Arduino™ Uno R3 microcontroller platform and MATLAB™ software. The study conducted 1000 repeated resistance and temperature measurements on samples taken from six different disinfectants. Anova Test and Student's T-Test are used for data analysis, and the moving average method is preferred to minimize the impact of erroneous data. The findings obtained are a significant step in understanding the electrical properties of disinfectants, and this information can be applied in practical applications of disinfectants and the improvement of hygiene standards.