İngilis ve Azerbaycan dillerinin samitler sistemi ve dillerarasi i̇nterferensiya
- Tez No: 846782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MAMEDOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2001
- Dil: Azerice
- Üniversite: Azerbaijan State University of Languages
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, İngiliz ve Azerbaycan dillerinin ünsüz sistemleri arasındaki dil biliminde interferesiya olarak adlandırılan diller arası etkileşime odaklanmaktadır. Çalışma, anadildeki ünsüz seslerin İngilizce telaffuzu nasıl ve neden etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, İngiliz ve Azerbaycan dilleri arasında karşılaştırmalı bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın savı, yabancı bir dil öğrenirken İngilizce telaffuzu etkileyen hataların çoğunun anadil seslerinin benzerliğinden kaynaklandığına dikkat çekmektir. Çalışma özellikle ikinci dil edinimi ve kültürlerarası iletişim bağlamında önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on interlingual interaction between the consonant systems of the English and Azerbaijani languages. The study aims to investigate how and why native language consonant sounds influence English pronunciation. The study was conducted using a comparative method between the English and Azerbaijani languages. The thesis of the work is to draw attention to the fact that many of the errors that affect English pronunciation when learning a foreign language are due to the similarity of native language sounds. The study is particularly important in second language acquisition and intercultural communication.