Experimental studies on traditional wooden historical architecture in case of conservation and restoration
Koruma ve restorasyon bağlamında geleneksel ahşap tarihi mimari üzerine deneysel çalışmalar
  1. Tez No: 894045
  2. Yazar: MİNEL AHU KARA ALAŞALVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Günümüzde oldukça az örneği bulunan tarihi ahşap yapıların özgün malzeme ve detaylarıyla bozulan kısımlarının doğru ve uygun müdahale teknikleriyle onarılması özgün malzeme ve tekniğin yaşatılması açından son derece önemlidir. Bu çalışma ile tarihi ahşap yapılarda çeşitli fiziksel ve biyolojik sebepler nedeniyle bozulan ahşap elemanların minimum müdahale ile maksimum derecede özgün malzemeyi koruyacak şekilde tarihi ahşap yapıların onarılması ve güçlendirilmesi için doğru ve uygun yöntemin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ordu/Altınordu ilçesindeki tarihi ahşap yapı, Giresun/Çavuşoğlu köyündeki tarihi ahşap yapı ve Giresun/Tirebolu ilçesinde bulunan tarihi ahşap yapılardan toplamda 32 adet ahşap numuneler alınmıştır. Numuneler üzerinde ilgili standartlara uygun olarak öncelikle ön deney çalışmaları yapılarak mevcut fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ardından numuneler üzerinde tarihi ahşap yapıdaki taşıyıcı türüne göre (kiriş ya da dikme) ahşap elemanlarda güçlendirme uygulamaları yapılmıştır. Bu kapsamda 12 adet tarihi ahşap dikmeler üzerinde iki farklı teknik uygulanmış olup bulon ya da CFRP şerit elemanlar ile güçlendirme yapılmış ve 3 adet referans grubu olarak da aynı tür ve aynı fiziksel özellikteki yeni sağlam kestane türünden ahşap elemanlar hazırlanmıştır. 23 adet tarihi ahşap kirişler üzerinde de CFRP şerit elemanlar uygulanarak CFRP şerit eleman sargı aralığı değiştirilerek (50 mm, 75 mm ve 100 mm aralık) güçlendirme yapılmış ve 8 adet kontrol grubu olarak güçlendirilmemiş tarihi ahşap elemanlar seçilmiştir. Güçlendirme çalışmaları sonrasında ahşap dikmeler üzerinde liflere paralel doğrultuda basınç testi ve ahşap kiriş elemanları üzerinde üç noktadan eğilme testi yapılmıştır. Çalışma sonucunda üç kat CFRP uygulanan tarihi kestane ahşap dikmeler, güçlendirme uygulanmamış sağlam/yeni kestane ahşap dikmelerden yaklaşık % 18 daha düşük maksimum yük taşıma kapasitesi ile sonuçlanmıştır. Ahşap kirişlerde; güçlendirilen tüm tarihi kestane ahşap kirişlerin maksimum yük taşıma kapasitesi, güçlendirme uygulanmamış tarihi kestane ahşap kirişlerden daha yüksek sonuçlanmıştır. Öte yandan CFRP şerit elemanın sargı aralığı azaldıkça ahşap kirişlerin maksimum taşıma kapasitesi de artmıştır. Bu noktada CFRP şerit aralığı 50 mm'den 75 mm'ye çıkınca maksimum taşıma kapasitesi yaklaşık % 7-25 oranında azalırken, CFRP şerit aralığı 75 mm'den 100 mm'ye çıkınca maksimum taşıma kapasitesi yaklaşık % 4-15 oranında azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, it is crucial to repair historical wooden structures with minimal intervention using appropriate techniques to preserve the original materials and craftsmanship. This study aims to determine the most suitable methods for repairing and strengthening historical wooden structures, ensuring maximum preservation of original materials while addressing damage caused by various physical and biological factors. For this purpose, 32 wooden samples were collected from historical structures in Ordu/Altınordu, Giresun/Çavuşoğlu village, and Giresun/Tirebolu. Initial tests were conducted to determine the physical and mechanical properties of the samples according to relevant standards. Strengthening applications were performed on the wooden elements based on their role in the structure (beam or column), using bolts or CFRP strips. 12 historical wooden columns were reinforced using two different techniques, and 3 reference groups were prepared from new, solid chestnut wood of the same type and properties. CFRP strips were applied to 23 historical wooden beams, with spacing variations (50 mm, 75 mm, and 100 mm), and 8 non-reinforced historical wooden elements served as control groups. After strengthening, compression tests were conducted parallel to the grain on wooden columns, and three-point bending tests were conducted on wooden beams. Results showed that historical chestnut columns reinforced with three layers of CFRP had approximately 18% lower maximum load-carrying capacity compared to non-reinforced new chestnut columns. However, all reinforced historical chestnut beams had higher maximum load-carrying capacities than non-reinforced historical beams. Furthermore, as the CFRP strip spacing decreased, the maximum load-carrying capacity of the wooden beams increased. Specifically, increasing the CFRP strip spacing from 50 mm to 75 mm reduced the maximum load capacity by approximately 7-25%, while increasing it from 75 mm to 100 mm reduced it by approximately 4-15%.