Dijitalleşen tasarım yöntemi olarak üretken tasarımın, tasarımın özgünlüğü ve sahipliği üzerinden tartışılması
Discussing generative design as a digitalized design method on the originality and intellectual property of design
  1. Tez No: 846838
  2. Yazar: ZEYNEP BEYZA ÖZERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yılardaki teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme her alanda olduğu gibi tasarımın ve yaratımın olduğu alanlarda da oldukça dikkat çekici etkilere sebep olmuştur. Özellikle yapay zeka teknolojilerinin gelişimi ve tasarım süreçlerine dahil olması değişimi daha radikal kılmaktadır. Yapay zeka ile tasarlanan ürünlerin ve sanat eserlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yapay zekanın insanı taklit edebilme yeteneği geliştikçe, ortaya konan sanat eserlerinin yapay zekaya mı yoksa insana mı ait olduğu literatürde daha tartışmalı bir konu haline gelmektedir. Endüstriyel tasarım alanında ise yapay zekanın tasarım süreçlerine dahil olması ve fiziki ürün kapsamında çıktı sağlaması üretken tasarım ile gerçekleşmiştir. Üretken tasarım yapay zeka destekli bir üç boyutlu model üretme yöntemidir. Tasarım süreçlerini belirli noktalarda otomatikleştirerek, gelenekselleşmiş tasarım alışkanlıklarını ve yapısını değiştirebilmektedir. Üretken tasarımın endüstriyel tasarım alanında, sanat ve grafik tasarım alanlarında yapay zekanın yarattığı etkiye benzer bir etki yaratabileceği ve tasarım hak sahipliği tartışmalarına sebep olabileceği ön görüsü bu çalışmanın ana motivasyon kaynağını oluşturmaktadır. Bu kapsamda endüstriyel tasarımcıların yürüttüğü geleneksel tasarım süreçlerinin, üretken tasarım ile nasıl değişebileceği ve üretilen ürünlerin tasarımcıya mı yoksa yazılıma mı ait olduğu bu çalışmada tartışılacaktır. Endüstriyel tasarımcının üretken tasarım ile nasıl bir role bürüneceği ve hangi alanlara yöneleceği tartışmanın kapsamını oluşturmuştur. Bu çalışma bağlamında oluşturulan üretken tasarım çıktılarının özgünlüğü, endüstriyel tasarımcının etkinliği ve tasarım sürecine katkı seviyesi literatür ve tasarıma dair kanun kapsamında tartışılmıştır. Üretken tasarımın gelecekte daha aktif bir biçimde kullanılmasının endüstriyel tasarımcılar açısından nasıl etkilere sebep olabileceği tasarımcılar ile değerlendirilmiştir. Elde edilen tasarımcı değerlendirmeleri üretken tasarımın, tasarım süreçlerindeki etkisinin ve gelecekte yol açacağı tartışmaların belirlenmesinin önemli olduğu bir tartışmayı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments and digitalization in recent years have caused remarkable effects in the fields of design and creation, as in every field. In particular, the development of artificial intelligence technologies and their involvement in design processes make the change more radical. The number of products and works of art designed with artificial intelligence is increasing day by day. As the ability of artificial intelligence to imitate humans develops, it becomes a more controversial issue in the literature whether the works of art belong to artificial intelligence or humans. In the field of industrial design, the inclusion of artificial intelligence in the design processes and the output within the scope of physical products were realized with generative design. Generative design is an artificial intelligence powered method of producing three dimensional models. By automating design processes at certain points, it can change traditional design habits and structure. The main motivation of this study is the prediction that the change created by generative design may have a similar effect to the effect of artificial intelligence in the fields of art and graphic design and may cause intellectual property of design rights ownership discussions. In this context, how the traditional design processes carried out by industrial designers can change with generative design and whether the products produced belong to the designer or the software will be discussed within the scope of this study. What role the industrial designer will play with generative design and which areas designer will focus on constitute the scope of the discussion. In the context of this study, the originality of the generative design outputs created, the effectiveness of the industrial designer and the level of contribution to the design process are discussed within the scope of the literature and the intellectual property of design. It has been evaluated with the designers how the more active use of generative design in the future may cause effects on industrial designers. The obtained designer evaluations reveal a discussion in which it is important to determine the impact of generative design on design processes and the discussions it will cause in the future.