Otizm spektrum bozukluğu taramasında göz izleme verilerinin dilsel özetlemesi
Linguistic summarization of eye tracking data in autism spectrum disorder screening
  1. Tez No: 846839
  2. Yazar: DEMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİYAR AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB), bir çocuğun sosyal iletişim gelişimini etkileyen karmaşık nörolojik bir durum olarak tanımlanır. OSB'nin erken teşhisi, zor ve uzun değerlendirme süreci gerektirmektedir. Erken yaştaki çocuklarda OSB'yi değerlendirmek için birçok farklı veri analizi tekniği kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda göz izleme (Gİ) verilerinin klinik teşhis için yararlı bilgiler sağladığı bulunmuştur. Literatürde genellikle tahmin yöntemleri kullanılsa da, tanımlayıcı tekniklerin uygulanmasının bu alanda ortak bir anlayışa yol açabileceği gösterilmiştir. Bilinen istatistiksel teknikler, insanların anlayabileceği açık bilgiler sağlamada yetersizdir. Diğer yandan, dilsel özetleme teknikleri, ham verilerden doğal dilde üretilen ve kolayca anlaşılabilecek bilgiler sağlar. Bu tezde bulanık dilsel özetler üretmek üzere literatürden edinilen Bayley ölçekleri ve Gİ veri seti kullanmıştır. OSB'li çocuklar ile normal gelişim gösteren çocuklar arasındaki farkları değerlendirebilmek için Gİ verileri ve Bayley puanları birlikte kullanılmıştır. Dilsel özetleme teknikleri ile doğal dilde basit, anlaşılır ifadeler oluşturulmuş ve dilsel özetler yarı bulanık temelli yöntem ile değerlendirilmiş, OSB'li ve normal gelişen (NG) çocuklar arasındaki karşılaştırmalı sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is defined as a complex neurological condition that affects a child's social communication development. The early diagnosis of ASD requires a difficult and time-consuming assessment process. Various data analysis techniques have been used to assess ASD in young children at an early age. Research has found that eye-tracking data provides valuable information for clinical diagnosis. Although predictive methods are commonly used in the literature, it has been demonstrated that applying descriptive techniques can lead to a common understanding in this field. Traditional statistical techniques are inadequate in providing clear information that humans can understand. On the other hand, linguistic summarization techniques provide quickly understandable information in natural language derived from raw data. This thesis used Bayley scales and the eye-tracking dataset from the literature to produce fuzzy linguistic summaries. To evaluate the differences between children with ASD and those with typically developed, eye-tracking data and Bayley scores were used together. Linguistic summarization techniques have been used to create simple, understandable statements in natural language, and the linguistic summaries have been evaluated using a semi-fuzzy based method. Comparative results between children with and without ASD have been presented.