Polihalo organik bileşikler ile mono - ve difonksiyonel gruplu nükleofillerden doymamış sübstitüe organik bileşikler
  1. Tez No: 84684
  2. Yazar: GÖKŞİN AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL İBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET“ POLIHALO ORGANİK BİLEŞİKLER İLE MONO- VE DEFOKSİYONEL GRUPLU NÜKLEOFİLLERDEN DOYMAMIŞ SÜBSTİTÜE ORGANİK BİLEŞİKLER ”Bu çalışmada ilk aşamada başlangıç maddesi olarak kullanılan, yüksek reaktiviteye sahip bazı polihalojenli organik bileşikler sentezlendi. Bu bileşikler, 2- Nitropentaklor-l,3-butadien (3) ve 2-nitrodienden çıkılarak sentezlenen mono(tiyo)sübstitüe nitrodien bileşikleri 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-benziltiyo-l,3- butadien (4), 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-oktiltiyo-l,3-butadien (5) ve 2-Nitro-l,3,4,4- tetraklor-l-sikloheksiltiyo-l,3-butadien (6) dır. Daha sonra bu başlangıç maddelerinin bazı S-, N- ve S,N-nükleofillerle reaksiyonları incelendi. Genellikle sarı renkli olan ürünler kristallendirme ve kolon kromatografisi yöntemleriyle saflaştırıldı. Bu yeni ürünlerin yapıları mikroanaliz ve spektroskopik yöntemlerle (-'H-NMR, -İR, - MS gibi) aydınlatıldı. 2-Nitropentaklor-l,3-butadien (3)'in benziltiyolle etanolde, sodyum hidroksit varlığındaki reaksiyonundan yeni S,S-sübstitüe 2-Nitro-3,4-diklor-l,l,4-tris(benzil- tiyo)-l,3-butadien (7) bileşiği kazanıldı. Mono(tiyo)sübstitüe nitrodien bileşiklerinin, bazı alifatik ve aromatik aminlerle eterdeki reaksiyonlarından yeni N,S-sübstitüe-2-nitrodien bileşikleri kazanılmıştır. (6) bileşiğinin anilinle reaksiyonundan 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-fenilamino-l-siklo- heksiltiyo-l,3-butadien (8) bileşiği sentezlendi. (4) bileşiği, o-toluidin ve m-toluidin ile 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(2-metilfenilamino)-l-benziltiyo-l,3-butadien (9) ve 2-Nitro- 3,4,4-triklor-l-(3-metilfenilamino)-l-benziltiyo-l,3-butadien (10) bileşiklerini verdi. (4) ve (6) bileşiklerinin 2-Naftilamin ile reaksiyonundan 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(2- aminonaftil)-l-benziItiyo-l,3-butadien (11) ve 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(2-aminonaftil)-l-sikloheksiltiyo-l,3-butadien (12) bileşikleri kazanıldı. (4) ve (6) bileşiklerinin morfolin ile reaksiyonundan ise yeni 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(4-morfolino)-l-benziltiyo- 1,3-butadien (13) ve 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(4-morfolino)-l-sikloheksiltiyo-l,3- butadien (14) bileşikleri kazanıldı. (4), (5) ve (6) bileşiklerinin 4-metilpiperidin ile reaksiyonundan yeni 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(4-metilpiperidino)-l-benziltiyo-l,3- butadien (15), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(4-metilpiperidino)-l-oktiltiyo-l,3-butadien (16) ve 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-(4-metilpiperidino)-l-sikloheksiltiyo-l,3-butadien (17) bileşikleri sentezlendi. (4), (5) ve (6) bileşikleri, l-(2-Hidroksietil) piperazin ile yeni 1- (2-Nitro-3,4,4-triklor-l-benziltiyo-l,3-butadienil)-4-(2-hidroksietil)piperazin (18), 1- (2-Nitro-3,4,4-triklor-l-oktiltiyo-l,3-butadienil)-4-(2-hidroksietil)piperazin (19) ve 1- (2-Nitro-3,4,4-triklor-l-sikloheksiltiyo-l,3-butadienil)-4-(2-hidroksietil)piperazin (20) bileşiklerini verdi. Mono (tiyo) sübstitüe nitrodien bileşikleri ve diaminlerden yeni N,S-disübstitüe benzidin, p-fenilendiamin ve piperazin türevleri kazanıldı. (4) bileşiği p-fenilendiamin ile reaksiyona sokulduğunda yeni amin bileşiği NjN Bis (2-Nitro-3,4,4-triklor-l- fenilendiamin ile reaksiyonundan ise yeni N^-Bis (2-Nitro-3,4,4-triklor-l- sikloheksiltiyo-l,3-butadienil)-p-fenilendiamin (23) ile birlikte monosübstitüe amin bileşiği N-(2-Nitro-3,4,4-triklor-l-sikloheksiltiyo-l,3-butadienü)-p-fenilendiamin (22) de sentezlendi. (4) ve (6), benzidin ile yeni disübstitüe benzidin türevleri N,N1-Bis(2- Nitro-3,4,4-triklor-l-benziltiyo-l,3-butadienil)-benzidin (24) ve N,N!-Bis (2-Nitro- 3,4,4-triklor-l-sikloheksiltiyo-l,3-butadienil)-benzidin (25) bileşiklerini verdi. (4), (5) ve (6) bileşiklerinin piperazin ile reaksiyonundan yeni N,N1-Bis(2-Nitro-3,4,4-triklor-l- benziltiyo-l,3-butadienü)-piperazin (26), N,N1-Bis(2-Nitro-3,4,4-triklor-l-oktiltiyo-l,3- butadienil)-piperazin (27) ve N,N1-Bis(2-Nitro-3,4,4-triklor-l-sikloheksiltiyo-l,3- butadienil)-piperazin (28) bileşikleri sentezlendi. Mono(tiyo)sübstitüe dien bileşiği 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-oktiltiyo-l,3- butadien (5) ile 2,21-Oksidietantiyol, etanolde sodyum hidroksit varlığında yeniheterosiklik 5-(l-Oktiltiyo)-6-nitro-7,8-diklor-4,9-ditiya-l-oksa-sikloundekan-5,7-dien (29) bileşiğini verdi. 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-benziltiyo-l,3-butadienin (4), 2- Aminofeniltiyol ile reaksiyonundan 2-(l-Nitro-2,3,3-triklor-2-propenil)-l,3-benzo- tiyazol (30) heterosiklik bileşiği elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY « UNSATURATED SUBSTITUTED ORGANIC COMPOUNDS OBTAINED FROM NUCLEOPHILES HAVING MONO- AND DIFUNCTIONAL GROUPS AND POLYHALOGENATED ORGANIC COMPOUNDS " In this work, firstly some polyhalogenated organic compounds of high reactivity were synthesized and used as starting materials. These compounds are 2- Nitropentachloro-l,3-butadiene (3) and some mono(thio)substituted nitrodienes. Mono(thio)substituted nitrodiene compounds obtained from 2-nitrodiene are 2-Nitro- l,3,4,4-tetrachloro-l-benzylthio-l,3-butadiene (4), 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachloro-l- octylthio-l,3-butadiene (5) and 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachloro-l-cyclohexylthio-l,3- butadiene (6). In the second step, The reactions of these starting compounds with some S-, N- and S,N-nücleofiles were investigated. The products that generally were yellow in color were either crystallized or purified by column chromatography. Structure of these new products were characterized by microanalysis and spectroscopic methods (namely, ^H-NMR, -BR, -MS). An original compound S,S-substituted, 2-Nitro-3,4-dichloro-l,l,4- tris(benzylthio)-l,3-butadiene (7), was prepared from the reaction of (3) and benzylthiole in the presence of NaOH in ethanol. New N,S-substituted nitrodiene compounds were synthesized from the reactions of mono(thio)substituted nitrodienes with some aliphatic and aromatic amines in diethyl ether. 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-phenylamino-l-cyclohexylthio-l,3- butadiene (8) was obtained from the reaction of (6) and aniline. Diene compound (4) gave 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(2-methylphenylamino)-l-benzylthio-l,3-butadiene (9) and 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(3-methylphenylamino)-l-benzylthio-l,3-butadiene (10) when reacted with o-toluidine and m-toluidine, respectively. 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(2-aminonaphtyl)-l-benzylthio-l,3-butadiene (11) and 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(2- aminonaphtyl)-l-cyclohexylthio-l,3-butadiene (12) were obtained from the reaction of compounds (4) and (6) with 2-napthylamine. Diene compounds (4) and (6) were reacted with morpholine and gave new compounds 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(4- morpholino)-l-benzylthio-l,3-butadiene (13) and 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l~(4-morpho- lino)-l-cyclohexylthio-l,3-butadiene (14), respectively. New compounds 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(4-methylpiperidino)-l-benzylthio- 1,3-butadiene (15), 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(4-methylpiperidino)-l-octylthio-l,3- butadiene (16) and 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-(4-methylpiperidino)-l-cyclohexylthio- 1,3-butadiene (17) were synthesized from the reactions of (4), (5) and (6) with 4- methylpiperidine, respectively. Compounds (4), (5) and (6) were reacted with l-(2- Hydroxyetiiyl)piperazine and gave new compounds l-(2-Nitro-3,4,4-trichloro-l- benzyltMo-l,3-butacüenyl)-4-(2-hydroxyethyl)-piperazine (18), l-(2-Nitro-3,4,4- trichloro-l-octylthio-l^-butadienyl)-4-(2-hydroxyethyl)-piperazine (19) and l-(2- Nitro-3,4,4-trichloro-l-cyclohexylthio-l,3-butadienyl)-4-(2-hydroxyethyl)-piperazine im Novel derivatives of N,S-disubstituted benzidine, p-phenylenediamine and disubstituted piperazine were prepared from mono(thio)substituted nitrodiene and diamines. The reactions of compound (4) with p-phenylenediamine gave N,N*-Bis(2- Nitro-3,4,4-trichloro-l-benzylthio-l,3-butadienyl)-p-phenylenediamine (21), that was a new amine compound. Monosubstituted diene, N-(2-Nitro-3,4,4-trichloro-l- cyclohexylthio-butadienyl)-p-phenylenediamine (22), and N,N*-Bis(2-Nitro-3,4,4- trichloro-l-cyclohexylthio-l,3-butadienyl)-p-phenylenediamine (23) were obtained by the reaction of (6) with p- phenylenediamine. The reaction of (4) and (6) with benzidine produced new benzidine derivatives, N,N1-Bis(2-Nitro-3,4,4-trichloro-l- benzylthio-l,3-butadienyl)-benzidine (24) and N,N1-Bis(2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-cyclo- hexylthio-l,3-butadienyl)-benzidine (25). Compounds (4), (5) and (6) were reacted with piperazine and gave new compounds, N,N1-Bis(2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-benzyl-