Açık zincirli ve siklik doymamış halotiyoeterlerin sentezi
The synthesis of unsaturated linear and cyclic thio ethers
  1. Tez No: 84685
  2. Yazar: M. ÇİĞDEM SAYIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ayrıca 2-Nitro-4-Brom-l,lr3,4-tetraklor-l,3-butadienin 2-Aminoetantiyol hidroklorür ve 2-Aminotiyofenol ile reaksiyonları sonucunda 2-( l-Nitro-2,3- diklor-3-brom-propeniliden )-l,3-tiyazolidin ( 24 ), 2-( l-Nitro-2,3-diklor-3-brom- 2-propeniliden )-l,3-benzotiyazol ( 25 ) ve 2-Nitro-l,l>3>4,4-pentaklor-l,3- butadienin 2-Aminotiyofenol ile reaksiyonundan ise 2-( l-Nitro-2,3,3-triklor-2- propeniliden )-l,3-benzotiyazol ( 26 ) bileşiği ele geçmiştir. Elde edilen bu yeni bileşikler kristalizasyon ve kromatografik yöntemlerle saflaştırılmıştır. Spektroskopik yöntemlerle ( ER, NMR, kütle v.b. ) yapıları aydınlatılmıştır. mAynı şekilde 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-mono(heksadesiltiyo)-l,3-butadien ( 13)' ün sırasıyla 4-Metil piperidin,l-( 2-hidroksietil )piperazin, morfolin ve piperazin ile reaksiyonlarından, 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono( heksadesiltiyo )-l- mono( 4-metil piperidin )-l,3-butadien ( 14 ), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono ( heksadesiltiyo )-l-mono [ l-( 2-hidroksietil )piperazin ]-l,3-butadien ( 15 ), 2- Nitro-3,4,4-triklor-l-mono ( heksadesiltiyo )-l-mono( morfolin )-l,3-butadien ( 16 ) ve N,N'-Bis( 2-nitro-3,4,4-triklor-heksadesiltiyo-l,3-butadienil )piperazin ( 17 ) elde edilmiştir. 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-mono( dodesiltiyo )-l,3-butadien ( 18 )'in sırasıyla piperazin, morfolin, l-( 2-Hidroksietil )piperazin, 4-metilpiperidin ve p-fenilendiamin ile reaksiyonlarından; N,N'-Bis( 2-nitro-3,4,4-triklor-l-dodesil-l,3- butadienil )piperazin ( 19 ), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono( dodesiltiyo )-l-mono ( morfolin )-l,3-butadien ( 20 ), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono( dodesiltiyo )-l-mono [ l-( 2-hidroksietil )piperazin ]-l,3-butadien ( 21 ), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono ( dodesiltiyo )-l-mono( 4-metilpiperidin )-l,3-butadien ( 22 ) ve N,N'-Bis( 2-nitro- 3,4,4-triklor-l-dodesiltiyo-butadienil )p-fenilendiamin ( 23 ) bileşikleri kazanıl mıştır. 2-Nitro-l,3,4-triklor-4-brom-l-mono( oktadesiltiyo )-l,3-butadien ( 6 )'in sırasıyla morfolin, piperazin, 4-Metil piperidin ve l-( 2-Hidroksietil )piperazin ile reaksiyonlarından 2-Nitro-3,4-diklor-4-brom-l-mono( oktadesiltiyo)-l-mono ( morfolin ) -1,3-butadien ( 7 ), 2-Nitro-3,4-diklor-4-brom-l-mono( oktadesiltiyo )- l-mono( pipe- razin-l,3-butadien ) ( 8 ), 2-Nitro-3,4-dikIor-4-brom-l-mono ( oktadesiltiyo )-l-mono ( 4-metil piperidin )-l,3-butadien ( 9 ) ve 2-Nitro-3,4- diklor-4-brom-l-mono[ l-( 2-hidroksietil )piperazin ]-l,3-butadien ( 10 ) sentez lenmiştir. 2-Nitro-l,3,4-triklor-4-brom-l-mono( etiltiyo )- 1,3-butadien ( 11 )'in morfolin ile reaksiyonu sonucu 2-Nitro-3,4-diklor-4-brom-l-mono( etiltiyo )-l- mono( morfolin )-l,3-butadien ( 12 ) ele geçmiştir. nAyrıca 2-Nitro-4-Brom-l,lr3,4-tetraklor-l,3-butadienin 2-Aminoetantiyol hidroklorür ve 2-Aminotiyofenol ile reaksiyonları sonucunda 2-( l-Nitro-2,3- diklor-3-brom-propeniliden )-l,3-tiyazolidin ( 24 ), 2-( l-Nitro-2,3-diklor-3-brom- 2-propeniliden )-l,3-benzotiyazol ( 25 ) ve 2-Nitro-l,l>3>4,4-pentaklor-l,3- butadienin 2-Aminotiyofenol ile reaksiyonundan ise 2-( l-Nitro-2,3,3-triklor-2- propeniliden )-l,3-benzotiyazol ( 26 ) bileşiği ele geçmiştir. Elde edilen bu yeni bileşikler kristalizasyon ve kromatografik yöntemlerle saflaştırılmıştır. Spektroskopik yöntemlerle ( ER, NMR, kütle v.b. ) yapıları aydınlatılmıştır. m
Özet (Çeviri)
Ayrıca 2-Nitro-4-Brom-l,lr3,4-tetraklor-l,3-butadienin 2-Aminoetantiyol hidroklorür ve 2-Aminotiyofenol ile reaksiyonları sonucunda 2-( l-Nitro-2,3- diklor-3-brom-propeniliden )-l,3-tiyazolidin ( 24 ), 2-( l-Nitro-2,3-diklor-3-brom- 2-propeniliden )-l,3-benzotiyazol ( 25 ) ve 2-Nitro-l,l>3>4,4-pentaklor-l,3- butadienin 2-Aminotiyofenol ile reaksiyonundan ise 2-( l-Nitro-2,3,3-triklor-2- propeniliden )-l,3-benzotiyazol ( 26 ) bileşiği ele geçmiştir. Elde edilen bu yeni bileşikler kristalizasyon ve kromatografik yöntemlerle saflaştırılmıştır. Spektroskopik yöntemlerle ( ER, NMR, kütle v.b. ) yapıları aydınlatılmıştır. m2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-mono( hexadecylthio )-l-mono( 4-methylpiperidine )-l,3-butadien ( 14 ), 2-Nitro-3,4,4-trichIoro-l-mono( hexadecylthio )-l-mono[l-( 2- hydroxyethyl )piperazine ]-l,3-butadien ( 15 ), 2-Nitro-3,4,4-trichIoro-l-mono ( hexa decylthio )-l-mono( morpholino )-l,3-butadiene ( 16 ) and N,N'-Bis( 2- Nitro-3,4,4-trichIoro-hexadecyIthio-l,3-butadienyl )piperazine ( 17 ) were synthesized same method by reaction of 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachIoro-l-mono ( hexadecylthio )-l,3-butadiene ( 13 ) with 4-methylpiperidine, l-( 2-hydroxyethyl )piperazine, morpholine and piperazine, res pectively. N,N'-Bis( 2-nitro-3,4,4-trichloro-l-dodecyI-l,3-butadienyl )piperazine ( 19 ), 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-mono( dodecylthio )-l-mono( morpholino )-l,3-butadiene ( 20 ), 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-mono( dodecylthio )-l-mono[l-( 2-hydroxyethyl )piperazin ]-l,3-butadiene ( 21 ), 2-Nitro-3,4,4-trichloro-l-mono( dodecylthio )-l- mono( 4-methyl piperidine )-l,3-butadiene ( 22 )and N,N'-Bis( 2-nitro-3,4,4- trichloro-1-dodecylthio-butadienyl )-p-phenylenediamine ( 23 ) were obtained by reactions of 2-Nitro-l,3,4,4-tetra chloro-l-mono( dodecylthio )-l,3-butadiene ( 18 ) with piperazine, morpholine, l-( 2-hydroxyethyl )piperazine, 4-methylpiperidine and p-phenylenediamine, respectively. 2-Nitro-3,4-dichloro-4-bromo-l-mono( octadecylthio )-l-mono( morpholino )-l,3-butadiene ( 7 ), 2-Nitro-3,4-dichloro-4-bromo-l-mono( octadecylthio )-l- mono( piperazine )-l,3-butadiene ( 8 ), 2-Nitro-3,4-dichloro-4-bromo-l-mono ( octadecylthio )-l-mono( 4-methylpiperidine )-l,3-butadiene ( 9 ) and 2-Nitro-3,4- dichIoro-4-bromo-l-mono[l-( 2-hydroxyethyl )piperazine ]-l,3-butadiene ( 10 ) were synthesized by reactions of 2-Nitro-l,3,4-trichloro-4-bromo-l-mono ( octadecylthio )-l,3-butadiene ( 16 ) with morpholine, piperazine, 4-Methyl piperidine and ( 2-hydroxyethyl )piperazine, respectively. 2-Nitro-3,4-dichloro-4-bromo-l-mono( ethylthio )-l-mono( morpholino )- 1,3-butadiene ( 12 ) was obtained by reaction of 2-Nitro-l,3,4-trichloro-4-bromo-l- mono ( ethylthio )-l,3-butadiene ( 11 ) with morpholine. i2-( l-Nitro-2,3-dichloro-3-bromo-propenyüdene )-l,3-thiazolidine ( 24 ) and 2- ( l-Nitro-2,3-dichloro-3-bromo-2-propenylidene )-l,3-benzthiazoI ( 25 ) were synt- hesized by reactions of 2-Nitro-l,l»3,4-tetracMoro-4-bromo-l,3- butadiene with 2-Aminoethanthiol hydrochlorid and 2-AminothiophenoL Compound 2-( l-Nitro-2,3,3-trichloro-2-propenylidene )-l,3-benzthiazol ( 26 ) was synthesized from the reaction of 2-Nitro-l,l,3,4,4-pentachloro-l,3-butadiene and 2- Aminothiophenol, as well. This novel compounds were purified by crystallization or chromatographic methods. Their structures were clarified using spectroscopic methods such as IR, NMR and mass spectroscopy. VI