Agmatinin deneysel sıçan septik şok modelinde bozulmuş vasküler yanıta etkisi
Effects of agmatine on impaired vascular response in an experimental rat septic shock model
  1. Tez No: 846906
  2. Yazar: ESİN ÖZÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BEKTAŞ İSKİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sepsis, konağın enfeksiyon odağına geliştirdiği inflamatuvar yanıttır. İnflamasyonun şiddetinden bağımsız olarak bozulmuş hemodinamik homeostaz aracılı organ işlevindeki yetersizlik nedeniyle mortalite gözlemlenmektedir. Bu sebeple kardiyovasküler sistemi destekleyen tedavi protokollerinin prognoza katkısı vardır. Tedavi protokollerinin süreç içinde etkililiğini yitirmesi, ayrıca mücadelede yararlı yolakları etkilemesi sebebiyle etkileşim oranını düşüren protokollere ihtiyaç artmaktadır. Agmatin imidazolin reseptör agonisti, α2-adrenerjik reseptör modülatörü, nitrik oksit sentaz inhibitörüdür. Santral sinir sistemi aracılığıyla kan basıncını artırabilmektedir. Periferal vasküler yapıya doğrudan etkisi ile vazodilatasyona sebep olmaktadır. İki farklı agmatin dozunun (3 mg/kg ve 10 mg/kg) etkisi, septik şokun hipodinamik profilini (düşük kan basıncı, süreğen vazokonstriksiyon) sıçanda oluşturabilen 4 mg/kg intraperitoneal lipopolisakkarit enjeksiyonu modelinde incelenmiştir. Lipopolisakkarit enjeksiyonu ardından femoral arterden girişimsel teknik ile ölçülen in vivo ortalama kan basıncı ve superior mezenter arterden ölçülen kan akımı hızı ile norepinefrin yanıtı azalmış; abdominal aort ve torasik aort preparatında fenilefrin, asetilkolin dozuna bağımlı ex vivo kasılma-gevşeme yanıtı baskılanmıştır. Serum TNF-α ve IL-1β konsantrasyonu artmıştır. Lipopolisakkarit ardından agmatin uygulanan gruplarda ise kan akım hızı artmış; baskılanan norepinefrin yanıtı ve abdominal aorta preparatında fenilefrin, asetilkolin yanıtları geri kazanılmıştır. Serum TNF-α ve IL-1β üzerine agmatin etkisi bulunmamıştır. Agmatin, azalmış mezenter kan akım hızını artırması ve vasküler yapının yanıt profilini düzenlemesi sebebiyle sepsis sürecinde hemodinamik homeostazı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is the inflammatory response of the host to pathogen. Regardless of the severity of inflammation, mortality is observed as a result of impaired hemodynamic homeostasis-mediated organ dysfunction. Therefore, treatment protocols that support the cardiovascular system contribute to the prognosis. The need for protocols that support and also reduce the concentrations of current treatments is necessary as the current protocols lose their efficacy over time and also affect beneficial pathways. Agmatine is an imidazoline receptor agonist, α2-adrenergic receptor modulator and nitric oxide synthase inhibitor. It can increase blood pressure through the central nervous system. It causes vasodilation with its direct effect on peripheral vascular structure. The effect of two different doses of agmatine (3 mg/kg and 10 mg/kg) was examined in a 4 mg/kg intraperitoneal lipopolysaccharide injection model that can produce the hypodynamic profile of septic shock (low blood pressure, persistent vasoconstriction) in rats. After lipopolysaccharide injection, in vivo mean blood pressure measured from femoral artery, norepinephrine responses and blood flow measured from superior mesenteric artery were decreased; dose-dependent phenylephrine, acetylcholine ex vivo response was suppressed in abdominal aorta and thoracic aorta preparations. Serum TNF-α and IL-1β concentrations were increased. In the groups administered lipopolysaccharide followed by agmatine, blood flow were increased; suppressed norepinephrine response or phenylephrine and acetylcholine responses in the abdominal aorta preparation were restored. There was no effect of agmatine on serum TNF-α and IL-1β. Agmatine may provide hemodynamic homeostasis in sepsis by restoring mesenteric blood flow and regulating the response profile of the vascular structure.