Bozova Büyükgöl'de yakalanan Gambusia affinis (baird ve gerard, 1853)'lerin akvaryuma adaptasyonu üzerine bir çalışma
Adaptation to aquarium of Gambusia affinis caught from the Büyükgöl (Bozova)
- Tez No: 84700
- Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 20
Özet
ÖZET BOZOVA BÜYÜKGÖL'DE YAKALANAN Gambusia affinis (BAIRD VE GERARD, 1853)'LERİN AKVARYUMA ADAPTASYONU Mehmet Emin SANLI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1998, sayfa: 20 Bozova Büyükgöl'de bulunan ve sivrisinek balığı olarak bilinen Gambusia affinis'ler sivrisinek larva ve yumurtaları ile beslendiği için biyolojik mücadelede kullanılmak üzere Sıtma Savaş Müdürlüğünce söz konusu göle bırakılmıştır. Bu çalışmada, bu ortamlardan alınan balıklar akvaryum koşullarına adaptasyonlarını sağlamak amacıyla akvaryumlara bırakılmış ve gelişimleri izlenmiştir. Balıklar sadece piyasada satılan balık yemleri ile beslenmiştir. Üç aylık bir çalışma periyodu sonunda balıkların ölüm oranları hesaplanmış ve boy ile ağırlık değerleri ölçülmüştür. Üç aylık boyunca akvaryumda beslenen balıklarda önemli ölçüde boy değişimi görülmemekle beraber ağırlıkta bir miktar azalma saptanmıştır. Student-t testi ile yapılan karşılaştırmada her iki gruba ait örneklerin boylarında istatistiksel olarak fark görülmemiştir (P0.001). Deney sonunda yapılan sayımda 121 adet balıktan sadece 32 adetinin hayatta kalabildikleri tespit edilmiştir. Buradan ölüm oranı % 26.44 olarak hesaplanmıştır. Bu koşullarda bu türün akvaryum ortamlarında gelişmelerinin sağlanması için canlı yem ile beslenmelerinin gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ADAPTATION TO AQUARIUM OF GAMBUSİA AFFİNİS CAUGHT FROM THE BÜYÜKGÖL (BOZOVA) Mehmet Emin SANLI Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciances Biological Department 1998, PAGE : 20 The samples of Gambusia affinis, which feeds on the larvae and eggs of mosquitoes, have been released to the Bozova Büyükgöl by the Administration of Malaria Struggle in order to Biological Control of Malaria. In this study, fish samples taken from the Büyükgöl (Bozova) have been put in the aquariums and their life cycle have been observed. Fish have been only fed on the fish food that is sold in the market. The dead rates of fish were calculated and also the value of length and weights of fish were measured at the end of the study period for three months. It was observed that no important difference was found in length while a little bit lessen was found in weight on the fish that are fed in the aquariums during the three months. An application of Student-t test was done on two groups. There was not found statistically important difference in length (P< 0.05), but important difference in weight (P> 0.001). At the end of study, it was found out that 22 fish are alive out of 121 fish. So the rate of dead is 18.18 %. As concludes, this species must be fed on living organisms.