Kahramanmaraş koşullarında arpa / fiğ karışık ekimi ve gidya uygulamasının arpada verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effects of barley / vetch mixed planting and food application on barley yield and yield components in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 641077
  2. Yazar: DERYA DURAN KARABÖRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde, yıllardan beri süregelen pullukla toprak işleme, erozyon ve anız yakma gibi nedenlere bağlı olarak toprak organik maddesi azalmış ve toprak kalitesi bozulmuş durumdadır. Toprak kalitesini artırmanın en önemli unsurlarından birisi organik içerikli kaynakların topraklara uygulanmasıdır. Kompost, yeşil gübre, ahır gübresi, anız artıkları gibi çeşitli organik materyaller uygulanarak toprak organik maddesinin artırılması ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi gerekmektedir. Afşin-Elbistan termik santralinde yan ürün olarak ortaya çıkan gidya, toprak organik maddesinin artırılması yönünden çok önemli bir doğal kaynak durumundadır. Organik üretimin önündeki en önemli engellerden birisi bitki besleme, özellikle de azotlu gübre ihtiyacının karşılanmasıdır. Organik tarımda azot ihtiyacının karşılanması bakımından baklagiller çok yararlı bir fırsat sunmaktadır. Baklagillerin arpayla birlikte ekim nöbetine alınması veya karışık ekilmesi hem toprak ıslahı hem de arpanın azot ihtiyacının karşılanması yönünden çok yararlı bir uygulamadır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında 2017 – 2018 yetiştirme döneminde yürütülen bu çalışmada materyal olarak Efes arpa çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme planına göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı ve ağırlığı, tane verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı gibi karakterler incelenmiştir. Uygulamaların bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane verimi üzerindeki etkileri önemli olmuştur. Daha kararlı sonuçlara ve güvenilir önerilere ulaşabilmek için benzer nitelikte çalışmaların devam ettirilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, soil organic matter has decreased and soil quality has deteriorated due to reasons such as plowing, erosion and stubble burning. One of the most important factors in improving soil quality is the application of organic-containing resources to soils. It is necessary to increase the soil organic matter and improve the soil quality by applying various organic materials such as compost, green manure, barn manure, stubble residues. Gidya, which is produced as a by-product in Afşin-Elbistan thermal power plant, is a very important natural resource in terms of increasing soil organic matter. One of the most important obstacles to organic production is to meet the need for plant nutrition, especially nitrogen fertilizer. Legumes offer a very useful opportunity in terms of meeting the nitrogen need in organic agriculture. Planting legumes together with barley or planting them together is a very useful practice in terms of both soil improvement and meeting the nitrogen need of barley. Efes barley variety was used as a material in this study conducted in the 2017-2018 growing period in the experimental area of the Faculty of Agriculture of Kahramanmaraş Sütçü İmam University. The research was carried randomized complete block design with 4 replications. In the research, characters such as plant height, spike length, grain number and weight per spike, grain yield, thousand grain weight, test weight were examined. The effects of the applications on plant height, spike length, grain number per spike, grain weight per spike, thousand kernel weight, test weight and grain yield were significant. It was concluded that similar studies need to be continued in order to reach more stable results and reliable recommendations.