Семантические и структурные особенности лексико-фразеологического поля «трудовая деятельность человека» в современном русском языке
SÖZCÜKSEL VE DEYİMSEL ALANIN ANLAMSAL VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ MODERN RUS DİLİNDE“İNSANIN EMEK FAALİYETİ”
  1. Tez No: 847081
  2. Yazar: AYNUR AĞÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DANİA ALTMİŞBAYEVNA OSİLBEKOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Moscow Pedagogıcal State Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında çağdaş Rus dilindeki ''emek faaliyetleri'' hakkındaki kelimelerin sözcüksel-semantik, oluşum ve deyimsel özelliklerinin detaylı bir şekilde incelenmesi amaçlamaktadır. Tez çalışması giriş, üç ana bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Çalışmanın genel hacmi 184 sayfadır. Giriş bölümünde çalışmanın güncelliği, nesnesi, konusu, kullanılacak materyaller, çalışmanın amacı, bilime katkısı, pratik ve teorik açıdan önemi, metodolojisi, araştırma yöntemleri ve savunulacak bulgulara yer verilmiştir. Birinci bölümde çalışmanın teorik anlamdaki dayanak noktalarına yer verilmiş olup, dilbilimsel olarak emek faaliyetinin kavramsal kategorisine yer verilmiş ve çalışmanın temel konsepti üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde çağdaş Rus dilinde ''emek faaliyeti''nin sözcüksel, anlamsal ve deyimsel olarak kullanım özellikleri konusunda bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde ise çağdaş Rus dilinde ''emek faaliyeti'' konusunun sözcüksel olarak nasıl düzenlendiği ve atasözü bilimi bileşenleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde çalışmanın temel bulgularına yer verilmiş olup, ileriki çalışmalara yönelik bir perspektif de sunulmuştur. Kaynakça 3 bölümden oluşmaktadır: dil üzerine yazılmış materyaller, bilimsel ve metodolojik temelli kaynaklar, sözlük ve ansiklopediler. Kaynakça aralarında yabancı dilde yazılmış 7 kaynak ile toplamda 202 atıftan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the words about“labor activities”in the contemporary Russian language are analyzed. A detailed examination of its lexical-semantic, formational and idiomatic features aims. The thesis consists of an introduction, three main chapters, conclusion and bibliography. The overall volume of the work is 184 pages. In the introduction section, the currentness of the study, its object, subject, materials to be used, its purpose, contribution to science, practical and theoretical importance, methodology, research methods and The findings to be defended are included. In the first part, the theoretical basis of the study is given and The conceptual category of labor activity is included linguistically and the basic principles of the study are concept was emphasized. In the second part of the study, the lexical, semantic and semantic aspects of“labor activity”in contemporary Russian language are analyzed. Information about idiomatic usage features is given. In the third part, how the subject“labor activity”is used lexically in contemporary Russian language is explained. was organized and the components of proverb science were emphasized. In the conclusion section, the main findings of the study are included and suggestions for future studies are given. A perspective is also presented. The bibliography consists of 3 parts: materials written on language, scientific and methodological based sources, dictionaries and encyclopedias. The bibliography includes 7 written in foreign languages. It consists of 202 references in total, including the source.