Yemde balık unu yerine kullanılan bitkisel protein kaynaklarının pasifik beyaz karidesinin, Litopenaeus vannamei (Boone, 1931) büyümesi üzerine etkileri
Effects of plant protein sources replaced with fish meal in feed on growth of pacific white shrimp, Litopenaeus vannamei (Boone, 1931)
- Tez No: 847148
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılan yemler genellikle hayvansal protein kaynağı olan balık unu ile üretilmektedir. Bu çalışmada pahalı olan Balık Ununa (BU) alternatif, bitkisel protein hammaddeleri Mısır Glüteni (MG) ve Soya Küspesi (SK) ile hazırlanmış yem formülasyonlarının Pasifik beyaz karidesi (Litopenaeus vannamei) üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, balık unu oranı azaltılarak balık ununa alternatif farklı oranlarda bitkisel protein kaynağı kullanılmış yemler (0BU, 5BU, 10 BU, 15BU, 20BU, 25BU, 30BU ve 50BU-kontrol) hazırlanmıştır. Pasifik beyaz karidesi, (0.58 g) yetiştiriciliğinde söz konusu yemler 3 tekrarlı olarak her birinde 50 adet karides bulunan 24 adet deneme tankında denenmiştir. 6 hafta süren yemleme çalışması sonunda, ağırlık artışı deneme gruplarında sırasıyla 1.18, 1.37, 1.74, 1.75, 2.28, 2.7, 2.83 ve 2.99 g olarak hesaplanmıştır. En iyi spesifik büyüme oranı (SBO) ve en iyi yem dönüşüm oranı (YDO) kontrol grubu ile istatistiksel olarak benzerlik gösteren 25BU ve 30BU deneme yemlerinde tespit edilmiştir. Bu çalışma, balık unun yemdeki miktarının %50 oranında azaltılabileceğini ve alternatif olarak bu çalışmanın konusu olan bitkisel protein ham maddelerinin yem katkı maddesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The feeds used in aquaculture are generally produced with fish meal, which is an animal protein source. In this study, the usability of feed formulations prepared with vegetable protein raw materials; Corn Gluten (CG) and Soybean Sauce (SS), as an alternative to expensive Fish Meal (FM), in Pacific white shrimp (Litopenaeus vannamei) production was investigated. For this purpose, different ratios of plant protein sources are used as an alternative to fish meal (0FM, 5FM, 10FM, 15FM, 20FM, 25FM, 30FM and 50 FM-control) by reducing the rate of fish meal. The trial feeds were tested in the culture of Pacific white shrimp (Litopenaeus vannamei) (0.58 g) triplicate in 24 culture tanks which each one of them contain 50 shrimp. The weight gains were calculated as 1.18, 1.37, 1.74, 1.75, 2.28, 2.7, 2.83 ve 2.99 g, respectively at the end of 6 weeks of feeding study, at the trial groups mentioned above. The best specific growth rate (SGR) and the best feed conversion ratio (FCR) were determined in the 25FM and 30FM experimental feeds, which were statistically similar to the control group. This study has shown that the amount of fish meal can be reduced by 50% and alternatively, vegetable protein raw materials, which are the subject of this study, can be used as feed additives.