Buhar kazanı yanma atığı küller/poli(dimetilsiloksan) süspansiyonların elektroaktif titreşim sönümleyici olarak yeniden kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of upcycling possibility of steam boiler coal ash/poly(dimethylsiloxane) suspensions as electroactive vibration damping materials
- Tez No: 847150
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyadaki en kritik sorunlardan biri çevre kirliliğidir. Endüstriyel atıklar çevre kirliliğine önemli katkılarda bulunmakta ve bu nedenle endüstriyel atıkların yeniden kullanımı sürdürülebilir kalkınma için büyük önem taşımaktadır. Kömür küllerindeki inorganik bileşenlerin polarize olabilmeleri nedeniyle, bunların silikon yağındaki (SO) süspansiyonlarının, dışarıdan uygulanan elektrik alan kuvveti altında elektroreolojik (ER) aktiviteler sergilemesi beklenir. Bu çalışmanın amacı, sodyum formiyat üretimi buhar kazanı kömüründen oluşan uçucu kül (CFA) ve dip külünün (CBA) elektroaktif titreşim sönümleme malzemeleri olarak tekrar kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. ATR-FTIR, SEM-EDX, ve XRF ile yapılan bileşim belirleme karakterizasyonları, CFA ve CBA'nın ana bileşenlerinin silikon, alüminyum, demir, magnezyum ve karbonun oksitleri olduğunu gösterdi. İlave olarak, termal analiz sonuçları CBA nın mineral içeriğinin CFA dan yüksek olduğunu gösterdi. Yalıtkan SO içinde hazırlanan süspansiyonlar ile yapılan dielektrik ve ER akış testleri, optimum süspansiyon derişiminin CFA/SO ve CBA/SO için kütlece %35 olduğunu gösterdi. Yapılan çalışmalar, 35CFA/SO süspansiyonların 35CBA/SO süspansiyonlarına kıyasla daha yüksek ER akma gerilimi, daha yüksek ER verimi ve daha üstün viskoelastik özellikler gösterdiğini ortaya koydu. Sonuç olarak, her iki külünde sürdürülebilir, akıllı titreşim sönümleme malzemesi olarak yeniden kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Coal is used in most of the power and chemical plants to meet energy needs which produce various waste ashes. Reuses of these ashes have great importance for sustainable industrial development. In this study, due to the polarizability of inorganic ingredients in Coal Fly (CFA) and Bottom Ashes (CBA), they are examined as Dielectric and Electrorheological (ER) active vibration damping materials. The compositional characterizations by ATR-FTIR, SEM-EDX, and XRF showed that the main components of CFA and CBA were oxides of silica, iron, aluminium, and magnesium, besides carbon. Additonally, the thermal analysis showed that mineral content of CBA was more than CFA. According to the dielectric and ER flow tests carried out in insulating Silicone Oil (SO), the optimum concentration was determined to be 35 wt.% for both CFA and CBA suspensions. Higher ER yield stress, higher ER efficiency, and better viscoelastic properties under applied electric field were obtained for 35CFA/SO suspension system compared to 35CBA/SO. It was concluded that both ashes can be upcycled to sustainable and smart vibration damping alternative materials.