Müzik notalarına duyarlılığın olay ilişkili P300 sinyalleri ile otomatik tespiti
Automatic detection of sensitivity to musical notes by event related P300 signals
- Tez No: 847233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Konservatuvarlara girişte özel yetenek sınavı uygulanmaktadır. Bu yetenek sınavının önemli bir aşaması kişilerin referans olarak duydukları sesi kullanarak diğer notaları tanıma yeteneklerinin ölçülmesinden oluşmaktadır. Bu çalışmada farklı seviyelerde müzik geçmişlerine sahip dokuz katılımcı oluşturulan deneye alınmıştır ve elektroensefalografi verileri kaydedilmiştir. Kaydedilen bu özgün veri setine filtreleme ve referans hattı çıkarma adımlarından oluşan ön işleme yapılmıştır. Ardından P300 sinyalleri kullanılarak analiz yapılmıştır. Literatürdeki çalışmalarda yapılan analizlere ek olarak farklı bakış açılarıyla performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Önerilen yöntemde deney paradigması tasarlanarak katılımcıların bağıl müzik kulağı yeteneği seviyesini gösteren bir indeks üretilmiştir ve özel bir kullanım için üretilen bu indeksin katılımcıların müzik tecrübeleriyle yüksek korelasyon içerdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrance to conservatories involves a music examination. A significant phase of this examination assesses individuals' ability to identify notes using a reference pitch they have heard. In this study, nine participants with diverse musical backgrounds were enrolled in an experiment, and their electroencephalography data were recorded. This unique dataset underwent preprocessing, which included filtering and baseline correction. Subsequently, analyses were conducted using P300 signals. In addition to the analyses found in the literature, performance evaluations were carried out from different perspectives. The proposed method generated an index indicating the level of relative musical ear abilities of the participants using the designed paradigm of experiment. It has been shown that this specially developed index correlates highly with the participants' musical experiences.