Fleet management system improved with VDA5050 standard for autonomous fleet robots
Otonom filo robotlar için VDA5050 standardı ile geliştirilmiş filo yönetim sistemi
- Tez No: 847325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR OĞUZ EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VDA5050, otonom robotların etkin yönetimi ve birlikte çalışabilirliği için geliştirilmiş bir robot filosu yönetim sistemi arayüzüdür. Bu arayüz, otonom mobil robotların kullanımının artmasıyla ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Birden fazla robotun koordineli çalışması, görevlerin verimli bir şekilde dağıtılması ve farklı marka robotların aynı yönetim sistemi altında entegrasyonu için çözümler sunar. Kullanıcılar farklı marka ve amaçlardaki robotları VDA5050 aracılığıyla doğrudan filoya dahil edebilirler. Bu, işletmelerin esnekliğini artırarak çeşitli operasyonel ihtiyaçlara daha hızlı ve uyarlanabilir bir şekilde yanıt vermelerini sağlar. Bu tezde filo yönetim sistemi, net gereksinimler, modüler bir yapı ve trafik yönetim sistemi standartlarına uygun VDA5050 arayüzünün entegrasyonu ile titizlikle tasarlanmıştır. Sistem Araç Yönetimi, Sürücü, Bakım, Batarya, Envanter, Raporlama, Uyarılar ve Güvenlik gibi temel modülleri içermektedir. Ayrıca VDA5050 arayüzü için özel bir görselleştirme sayfası oluşturuldu. Geliştirme, kullanıcı dostu bir arayüz, simülasyon bölümleri ve sorunsuz işlevsellik sağlamak için günümüz yazılım teknolojilerini içermektedir ve verimli filo yönetimi için kapsamlı bir çözüm sunmaktadır. Sonuç olarak bu tezle birlikte, otonom robotların birlikte çalışmasını kolaylaştıran ve farklı marka ve modellerin entegre edilebilmesini sağlayan esnek ve verimli VDA 5050 ile uyumlu filo yönetim sistemi arayüzü sunularak endüstriyel ve ticari uygulamalarda otonom robotların kullanımı daha erişilebilir ve verimli hale getirilmiştir. Bu sayede işletmeler robot teknolojisinin sunduğu avantajlardan tam olarak yararlanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
VDA5050 is a robot fleet management system interface developed for the effective management and interoperability of autonomous robots. This interface is designed to overcome the challenges posed by the increasing use of autonomous mobile robots. It provides solutions for coordinated operation of multiple robots, efficient distribution of tasks and integration of different brands of robots under the same management system. Users can incorporate robots of different brands and purposes directly into the fleet through the VDA5050. This increases the flexibility of businesses, allowing them to respond more quickly and adaptively to various operational needs. In this thesis, the fleet management system has been meticulously designed with clear requirements, a modular structure and the integration of the VDA5050 interface in accordance with traffic management system standards. The system includes basic modules such as Vehicle Management, Driver, Maintenance, Battery, Inventory, Reporting, Alerts and Security. A custom visualization page was also created for the VDA5050 interface. The development incorporates today's software technologies to provide a user-friendly interface, simulation sections and seamless functionality, providing a comprehensive solution for efficient fleet management. As a result, this thesis provides a flexible and efficient VDA 5050 compliant fleet management system interface that facilitates the interoperability of autonomous robots and enables the integration of different makes and models, making the use of autonomous robots in industrial and commercial applications more accessible and efficient. In this way, businesses will be able to take full advantage of the advantages offered by robot technology.