Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite tutumlarının ve antisosyal davranışlarının incelenmesi
Investigation of physical activity attitudes and antisocial behaviors ofsecondary school students
- Tez No: 847345
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite tutumlarının ve antisosyal davranışlarının incelenmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili Esenyurt ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı üç ortaokulda 5-6-7-8. sınıfta öğrenim gören, yaşları 11 ile 13 arasında değişen, 509 erkek, 537 kız olmak üzere toplam 1046 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ortaokul Öğrencileri İçin Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği”ve“Ortaokul Öğrencileri İçin Antisosyal Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 25.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Basıklık ve Çarpıklık (Kurtosis - Skewness) kat sayıları aralığı ile kontrol edilmiştir ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, ikiden fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucu anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek üzere Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği ve Antisosyal Davranış Ölçeği alt boyutlarının puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısından faydalanılarak bakılmıştır. Bu çalışma kapsamında ölçek güvenirlik katsayısı .77 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the physical activity attitudesandanti social behaviors of secondary school students. There search group of the study is 5-6-7-8 in three secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the Esenyurt district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. It consists of a total of 1046 students, 509 boys and 537 girls, aged between 11 and 13, studying in the first grade.“Personal Information Form”,“Physical Activity Attitude Scalefor Secondary School Students”and“Antisocial Behavior Scalefor Secondary School Students”were used as data collection tools. SPSS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data and find the calculated values. The data were summarized by giving means and Standard deviations. Whe ther the data showed a normal distribution or not was checked with the range of Kurtosis and Skewness coefficient numbers, and it was determined that the data was normally distributed. Since the data showed a normal distribution, independent group t-test was used for pair wisecluster comparisons and One-Way Analysis of Variance (for more thant wocluster comparisons) ANOVA was used. Tukey HSD multiple comparison test was used to determine the source of significant differences as a result of ANOVA. Whe thert here was a significant relation ship between the mean scores of the Physical Activity Attitude Scale and Antisocial Behavior Scalesub-dimensions of the participants in the study was examined by using the Pearson Product Moment Correlation Coefficient. With in thes cope of this study The scalereliability coefficient was calculatedas .77. Inthestudy, the signifi cance level wastaken as 0.05.