Ortaokul öğrencilerinin bedensel okur yazarlık ve fiziksel aktivite tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between physical literacy and physical activity attitudes of middle school students
  1. Tez No: 924417
  2. Yazar: RUMEYSA ÖKSÜZ KÜP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ortaokul öğrencilerinin bedensel okuryazarlık ve fiziksel aktivite tutumlarını farklı değişkenlere göre inceleyerek, bedensel okuryazarlık ve fiziksel aktivite tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreninin Amasya ilinde öğrenimlerine devam eden ortaokul öğrencileri oluştururken, örneklemini basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 717 ortaokul (kız=376, erkek=341) öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacı ile üç bölümden oluşan araştırma formu kullanılmıştır. Formun ilk bölümünde katılımcıların sosyodemografik bilgilerini elde etmeye yönelik kişisel bilgiler bölümü yer alırken, formun ikinci bölümünde“Ortaokul Öğrencileri için Bedensel Okuryazarlık Tutum Ölçeği (OBOYTÖ)”, formun üçüncü bölümünde“Orta Okul Öğrencileri İçin Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği (FAYTÖ)”yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde öncelikle normallik dağılımları incelenmiş ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle verilerin analizinde bağımsız gruplar T-testi (Independent Samples T-Test), tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ortaokul öğrencilerinin cinsiyetleri, yaşları, sınıf düzeyleri, baba eğitim düzeyleri, düzenli egzersiz yapma durumları, sporla ilgilenme durumları, mobil oyun oynama durumları, mobil oyun oynama süreleri fiziksel aktivite ve bedensel okur yazarlık tutumlarında anlamlı farklılığa neden olurken, anne eğitim düzeyleri ve branşları fiziksel aktivite ve bedensel okur yazarlık tutumlarında anlamlı farklılığa neden olmamaktadır. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin bedensel okur yazarlık tutumları ile fiziksel aktivite tutumları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortaokul öğrencilerinin bedensel okur yazarlık tutumlarının olumlu olması fiziksel aktivite tutumlarını da olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
This study, aimed at examining middle school students' physical literacy and attitudes toward physical activity across various variables and exploring the relationship between physical literacy and physical activity attitudes, was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of middle school students in Amasya, while the sample included 717 middle school students (376 girls and 341 boys) selected through the simple random sampling method. A three-section research form was utilized to collect data. The first section of the form included personal information to gather the participants' sociodemographic details, the second section featured the“Physical Literacy Attitude Scale for Middle School Students (PLAS-MSS),”and the third section included the“Physical Activity Attitude Scale for Middle School Students (PAAS-MSS).”Data obtained from the study were analyzed using the SPSS 22.0 software package. Initially, normality distributions of the data were examined, and the data were found to be normally distributed. Accordingly, independent samples T-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation tests were employed in the data analysis. The results indicated that gender, age, grade level, fathers' educational level, regular exercise habits, involvement in sports, engagement in mobile games, and duration of mobile game play significantly influenced physical activity and physical literacy attitudes. However, mothers' educational levels and sports branches did not have a significant impact on these attitudes. Additionally, a positive and significant relationship was identified between middle school students' physical literacy attitudes and their attitudes toward physical activity. The findings suggest that positive physical literacy attitudes among middle school students positively affect their attitudes toward physical activity.