Ortaokul öğrencilerine uygulanan 8 haftalık fiziksel aktivite uygulamalarının antisosyal davranış bozukluğuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of an eight-week physical activity program on antisocial behavior disorders in middle school students
  1. Tez No: 985875
  2. Yazar: HÜMEYRA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerine uygulanan sekiz haftalık fiziksel aktivite uygulamalarının antisosyal davranış bozukluğuna etkisinin araştırılmasıdır. Bu tez araştırması, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desende ön test-son test kontrol gruplu model temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören Hatay ili İskenderun İlçesi'nde bulunan ortaokullarda okul rehberlik servislerinden destek alınarak davranış bozukluğu olduğu varsayılan ve fiziksel aktivite düzeyi inaktif olan 3 farklı ortaokulda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen, 20 ortaokul öğrencisi deney grubunda, 20 ortaokul öğrencisi kontrol grubunda olmak üzere toplamda 40 ortaokul öğrencisinden oluşmuştur. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin, fiziksel aktivite düzeyini saptamak için uluslararası“Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu”ve prososyal ve antisosyal davranış düzeylerini ölçmek için ise“Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Ön test sonrası ortaokul öğrencilerine 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 45 dk atletizm ve basketbolda orta şiddet de antrenman yaptırılmıştır. Araştırmada ilk olarak toplanan veriler üzerinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans/yüzde gibi tanımlayıcı istatikler gerçekleştirilmiştir. Deney (20) ve kontrol (20) gruplarındaki kişi sayıları dikkate alınarak, veri sayısının parametrik koşulları sağlamadığı gerekçesiyle, verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalarda Mann-Withney U test ve öntest sontest arasındaki farklılığı tespit etmek için ise Wilcoxon işaretli sıralar testi (Wilcoxon Signed Rank Test) yapılmıştır. Araştırma sonuçları, sekiz haftalık fiziksel aktivite programının deney grubundaki ortaokul öğrencilerinin prososyal davranışlarını artırmada ve antisosyal davranışlarını azaltmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Deney grubundaki öğrencilerin büyük çoğunluğunda prososyal takım arkadaşı ve rakip tutumlarında olumlu gelişim gözlemlenirken, tüm öğrencilerde antisosyal takım arkadaşı ve rakip davranışlarının azaldığı tespit saptanmıştır. Bu veriler, düzenli ve yapılandırılmış fiziksel aktivite uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin sosyal davranış gelişimini ve sosyal uyumlarını destekleyen etkili bir müdahale aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an investigation of the effects of an eight-week physical activity program applied to middle school students on antisocial behavior disorders. This thesis research was conducted using a quasi-experimental design, a quantitative research method, based on a pre-test-post-test control group model. The study sample consists of students attending three different middle schools in the İskenderun district of Hatay during the 2024–2025 academic year, who were assumed to have behavior disorders and were physically inactive, with support from the school guidance services. The study sample consisted of a total of 40 middle school students, with 20 students in the experimental group and 20 students in the control group, selected using the convenience sampling method. "In this study, the 'International Physical Activity Questionnaire – Short Form' was used to determine the physical activity levels of middle school students, and the 'Prosocial and Antisocial Behavior in Sport Scale' was used to measure their prosocial and antisocial behavior levels. After the pretest, middle school students participated in athletics and basketball training at moderate intensity for 45 minutes per day, three days a week, over a period of eight weeks. Initially, descriptive statistics such as mean, standard deviation, and frequency/percentage were calculated for the data collected in the study. Considering the number of participants in the experimental (20) and control (20) groups, and since the sample size did not meet the conditions for parametric tests, the data were analyzed using the Mann-Whitney U test for pairwise comparisons and the Wilcoxon Signed Rank Test to determine differences between pretest and posttest scores. The study results showed that an eight-week physical activity program was effective in increasing prosocial behavior and decreasing antisocial behavior in middle school students in the experimental group. While positive improvements in prosocial teammate and rival attitudes were observed in the vast majority of students in the experimental group, a decrease in antisocial teammate and rival behaviors was detected in all students. These data demonstrate that regular and structured physical activity programs are an effective intervention tool supporting the development of social behavior and social adjustment in middle school students.