CAMELS performans değerlendirme sistemi ve Irak bankacılık sektörü uygulaması
CAMELS performance evaluation system and Iraq banking sector application
  1. Tez No: 847354
  2. Yazar: RAİHAN HAİDERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bankacılık sektörü dünyada finansal sistemin en önemli parçasıdır. Bankacılık sektörünün önemi yıllar içerisinde artmış ve günümüzde finansal sistemin olmazsa olmaz parçalarından biri olmuştur. Finansal sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için bankacılık sektörünün denetim ve performans ölçümü de giderek önem kazanmıştır. Küreselleşen dünyada ulusal ve uluslararası finansal sistemin krizler karşısında kırılganlığının arttığı da gözlenmektedir. Bu açıdan dünyada ekonomik sisteminin en önemli unsurlarından olan finansal sistemin güvenli ve sürdürülebilir şekilde devamının sağlanması gerekmektedir. Bu noktada bankaların performans ölçümü de önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Finansal performans ölçümü olarak kullanılan birçok yöntem olmakla birlikte bankacılık sektörü özelinde bütün dünyada kabul görmüş derecelendirme sistemi CAMELS analizi olarak ön plana çıkmaktadır. Yapılan bu çalışma ile Irak bankacılık sektörünün uluslararası entegrasyonu da düşünülerek, Irak bankalarının performans ölçümü ve derecelendirmesi CAMELS analizi yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmada Irak bankacılık sektöründe faaliyette bulunan on bankanın CAMELS bileşenlerini sağlayan finansal oranlarına ulaşılmıştır. Çalışma 2019-2021 dönemini kapsamaktadır. Özellikle pandemi sonrası dönemde Irak bankalarının performans ölçümü yapılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak çalışmaya dahil edilen bankaların çoğunluğunda pandemi sonrası dönemde CAMELS bileşenleri skorlarında iyileşme olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is the most important part of the financial system in the world. The importance of the banking sector has increased over the years and today it has become one of the indispensable parts of the financial system. In order for the financial system to function properly, auditing and performance measurement of the banking sector has become increasingly important. It is also observed that in the globalizing world, the fragility of the national and international financial system against crises increases. In this respect, it is necessary to ensure that the financial system, which is one of the most important elements of the world's economic system, continues in a safe and sustainable manner. At this point, performance measurement of banks also emerges as an important issue. Although there are many methods used to measure financial performance, the globally accepted rating system CAMELS analysis stands out in the banking sector. In this study, considering the international integration of the Iraqi banking sector, the performance measurement and rating of Iraqi banks was made using the CAMELS analysis method. In the study, financial ratios providing CAMELS components of ten banks operating in the Iraqi banking sector were reached. The study covers the period 2019-2021. It was aimed to measure the performance of Iraqi banks, especially in the post-pandemic period. As a result, it was observed that the majority of the banks included in the study had an improvement in their CAMELS component scores in the post-pandemic period.