18-24 yaş arası oryantiring sporcularının başarı algısı ve özgüven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the success perception and self-confidence levels of orientring sports athletes between the age of 18-24
- Tez No: 847402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL ÇAĞLAYAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın amacı; 18-24 yaş arası oryantiring sporcularının başarı algısı ve özgüven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma Ankara ilinde aktif 18-24 yaş arası oryantiring sporcularından 311 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması, Google formlar aracılığıyla araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu (yaş, cinsiyet, milli sporcu olma durumu, koşu kategorisi ve aktif spor yılı), Akın 2007'nin geliştirdiği Öz-güven ölçeği, Kazak 2007'nin geliştirdiği Başarı algısı envanteri gönüllü katılımcılara link üzerinden gönderilmiştir. Veriler SPSS 25.0 programında analiz edilerek bulgular elde edilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, yaşa değişkeninde özgüven ölçeği iç özgüven alt boyutunda anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Ancak cinsiyet, koşu kategorisi ve başarı algısı ile özgüven arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Milli sporcu olma durumu ve aktif spor yılına göre özgüven, iç özgüven ve dış özgüven alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu bulgular, sporcuların milli seviyede yarışma durumu veya spor hayatındaki deneyimlerinin özgüven düzeyleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Başarı algısı ve özgüven düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; It is an examination of the relationship between perception of success and self-confidence levels of orienteering athletes between the ages of 18-24. The research was conducted with 311 active orienteering athletes between the ages of 18-24 in Ankara. Data collection was carried out through Google forms, using a personal information form created by the researcher (age, gender, national athlete status, running category and active sports year), Self-confidence scale developed by Akın 2007, and Perception of Success inventory developed by Kazak 2007, to volunteer participants. Sent via link. Findings were obtained by analyzing the data in the SPSS 25.0 program. Relational scanning model was used in the research. The findings obtained from the research show that there are significant differences in the internal self-confidence sub-dimension of the self-confidence scale in the age variable. However, no statistically significant difference was found between gender, running category, perception of success and self-confidence. Significant differences were detected in the sub-dimensions of self-confidence, internal self-confidence and external self-confidence depending on the status of being a national athlete and the year of active sports. These findings show that athletes' national level competition status or their experiences in sports life have an impact on their self-confidence levels. There is also a significant relationship between perception of success and self-confidence levels.