Müzik öğretmeni adaylarının vurmalı çalgılar öğrenmeye ilişkin ilgi ve yönelimleri (Marmara Üniversitesi örneği)
Evaluation of student aattitudes towards the percussion course taught in music teaching departments (Marmara Univercity example)
- Tez No: 847426
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının vurmalı çalgı öğrenmeye ilişkin ilgi ve yönelimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı vurmalı çalgı dersi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmış olup verileri danışman hoca tarafından geliştirilen ''İlgi ve Yönelim Belirleme Anketi'' yardımıyla toplandı. Kapalı uçlu soruların nicel verileri için SPSS 26.0'dan yararlanıldı ve frekans yüzde dağılımları çıkarıldı. Aynı zamanda açık uçlu soruların analizinde nitel verilerin çözümlenmesinde kullanılan içerik analizinden yararlanıldı. Araştırmada elde edilen bulgular doğrltusunda, müzik öğretmeni adaylarının büyük bir çoğunluğunun vurmalı çalgılar çaldığını, müzik dinlerken vurmalı çalgıların dikkatlerini çektiği ve vurmalı çalgıları çalma isteklerinin olduğu, vurmalı çalgılar konseri izledikleri, bir müzik topluluğunda çalma isteklerinin olduğu, müzik öğretmenlikleri sırasında vurmalı çalgı çalmaya ihtiyaç duyacakları sonucuna varılıp, ilgi ve yönelimlerinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra müzik öğretmeni adaylarının bir kısmının ders süresini yetersiz bulduğu ve online eğitim döneminde bu dersi almış oldukları için derslerin etkili ve verimliği geçmediği tespit edilmiştir. Uzaktan vurmalı çalgı dersinin gerçekleştirilmesinin, yüz yüze eğitim kadar etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin vurmalı çalgı öğrenmeye ilişkin ilgilerinin artması amacıyla uygulamalı kazanımların yüz yüze gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the interests and orientations of music teachers regarding percussion instrument learning.The study group of the research consists of students taking percussion instrument courses at Marmara University, Department of Music Education. The general survey model was used in the research, the data were collected by the counselling teacher developed“Interest and Orientation Determination Questionnaire”was used to collect the data.SPSS 26.0 was used for the quantitative data of the closed-ended questions. Frequency and percentage distributions were obtained. At the same time, content analysis used in the analysis of qualitative data was used in the analysis of open-ended questions. As a result of the research, it was concluded that the majority of music teacher candidates play percussion instruments, percussion instruments attract their attention while listening to music and they have a desire to play percussion instruments, they watch percussion concerts, they have a desire to play an instrument in a music ensemble, they will need to play percussion instruments while teaching music, and they have interest and orientation. In addition, most of the music teacher candidates find the duration of the course insufficient. Since they had taken this course during the online education period, it was determined that the lessons were not effective and efficient. It was concluded that distance percussion lessons were not as effective as face-to-face education. In order to increase students' interest in percussion instrument learning, it is recommended that the application be carried out face-to-face.