Beşiktaş Jimnastik Kulübü futbol okulu öğrencilerinin antropometrik ve bazı motorik özelliklerinin mevkilere göre karşılaştırılması
Comparison of anthropometric and some motoric characteristics of Beşiktaş Gymnastics Club football school students by position
  1. Tez No: 847437
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Futboldaki mevkiler için antropometrik ve bazı motorik özelliklerin etkisini incelemek ve etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Farklı mevkilerde oynayan oyuncularla antropometrik ve motorik özellikler yönüyle aralarında anlamlı fark olup olmadığını incelemek ve oyuncuların bu özelliklerini göz önünde bulundurarak gelişimlerine ve futbol eğitimlerine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma grubuna U12 yaş kategorisindeki 30 sporcu gönüllü esasına uygun olarak katılmıştır. Çalışma kapsamında futbolcuların mevki durumuna göre Yo-Yo Aralıklı Yenilenme Testi değişkeni normal dağılıma uygunluk göstermediğinden nonparametrik testlerden Kruskal Wallis H testi, diğer değişkenler normal dağılıma uygunluk gösterdiğinden parametrik testlerden One Way Anova testi kullanılmıştır. Spor yaşına göre 20 Metre Sürat Testi, Yo-Yo Aralıklı Yenilenme Testi, Dikey Sıçrama Test değişkenleri normal dağılıma uygunluk göstermediğinden nonparametrik testlerden Kruskal Wallis H testi, Durarak Uzun Atlama Testi değişkeni normal dağılıma uygunluk gösterdiğinden parametrik testlerden One Way Anova testi kullanılmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre sporcuların mevki durumuna göre 20 Metre Sürat, Durarak Uzun Atlama, Dikey Sıçrama testlerinde anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Yo-Yo Aralıklı Yenilenme Testinde ise anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is to investigate the effects of anthropometric and some motoric features for positions in football and bring to light whether they have an effect or not. It is aimed to see if there is a notable change in anthropometric and motoric features between players in different positions and to enhance the development and training of players by taking these features into account. Method: The research group is Beşiktaş J.K. 30 athletes in the U12 age category affiliated to Maltepe Gülsuyu Football School participated on a voluntary basis. Within the scope of the study, Kruskal Wallis H test, which is one of the non-parametric tests, was used because the Yo-Yo Intermittent Regeneration Test variable did not conform to the normal distribution according to the position status of the football players, and the One Way Anova test, one of the parametric tests, was used because the other variables were compatible with the normal distribution. According to sports age, 20-meter Speed Test, Yo-Yo Intermittent Renewal Test, Vertical Jump Test variables were not suitable for normal distribution, non-parametric Kruskal Wallis H test, and Double Leg Forward Jump Test variable were suitable for normal distribution, so One Way Anova test, one of the parametric tests, was used. Results: According to the results of the analysis, no significant difference was found in the 20-meter Speed, Double Leg Forward Jump, Vertical Jump tests according to the position status of the athletes (p>0,05). A significant difference was found in the Yo-Yo Intermittent Regeneration Test (p0,05).