Trakya (Lüleburgaz) petrolü parafinlerinin proliz reaksiyon kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 56084
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN GÜLENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
V.OZET TRAKYA (LÜLEBURGAZ) PETROLÜ PARAFİNLERİNİN PİROLİZ REAKSİYON KİNETİ?İNİN İNCELENMESİ Bu çalışmalarda, Trakya (Lüleburgaz) ham petrolünden elde edilen parafinlerin piroliz kinetiği ve asfaltenin bu kinetik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ham petrol numuneleri Lüleburgaz yöresindeki Küçük Osmancık-8 kuyusundan ve Batman yöresindeki Yeniköy kuyusundan TPAO tarafından sağlanmıştır. Lüleburgaz petrolünün 350°C'da destilasyona uğratılması sonucunda, ele geçen bakiyeden çözücü ekstraksiyonu ile maltin fraksiyonu ayrılmış, daha sonra da bu maltinden SARA kromatografi metodu ile parafin grubu izole edilmiştir. Asfalten ise Batman ham petrol kalıntısından kesikli metodla üretilmiştir. İlgili ham petroller ile fraksiyonlarının elementel analizleri yapılmış, proton NMR ve İR spektraları çektirilerek moleküler yapıları hakkında genel bir bilgi edinilmiştir. Piroliz reaksiyonları 400, 450, 500 ° C'larda 10-360 dakika arasında değişen reaksiyon sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Zamana bağlı olarak ortaya çıkan parafin miktarı değişimlerinden hareketle reaksiyon hız sabitleri hesaplanmış aktivasyon enerjisine geçilmiştir. Elde edilen değerler, parafine ilave edilen % 10 oranındaki asfaltenin reaksiyon hızını arttırdığım göstermektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF PYROLYSIS REACTION KINETICS OFPARAFINS FROM THRACE (LÜLEBURGAZ) OILS The pyrolysis reaction kinetics of parafins and the effect of asphaltene environment on reaction pathways of parafins were investigated. Crude Oils which provided by TPAO Company from Osmancik-8 wells of Lüleburgaz field of Trakya and Yeniköy wells of Batman field of Güneydoğu were used in this study. Lüleburgaz crudes oils were first subject to the distillation at 350 °C, and then resids obtained from distillation column were fractionated into components by solvent extraction. Parafins were isolated from maltene by SARA method. Asphatenes were produced from Batman resid by the batch method. The resid and its parafin fraction were characterized for elemental content, proton NMR and IR. The pyrolysis reactions were carried out at 400, 450 and 500 °C for reaction times ranging from 10 to 360 minutes. The variation of product yields at 400, 450 and 500 °C were used to calculate the reaction rate constants, the activation energies for parafins and parafin-asphaltenne mixture. The reaction order was first order. Experimental results revealed that %10 asphaltenes-%90 parafin mixture react faster than neat parafin at the same reaction conditions. 37