Çiğ sütten izole edilen Klebsıella pneumoniae ve Escherichia coli izolatlarında GSBL, Amp-C ve karbapenemaz genlerinin moleküler olarak incelenmesi
Molecular examination of GSBL, Amp-C and carbapenemase genes in Klebsiella pneumoniae and Escherichia coli isolats from raw milk
- Tez No: 847457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ankara Bölgesi'nde yer alan çiğ süt işletmelerinden, aseptik koşullarda toplanan, toplam 150 adet sağlıklı inekten alınan sütler (120 adet) ve marketlerde satışa sunulan çiğ sütlerden (30 adet) izole edilen Escherichia coli (E. coli) ve Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) izolatlarında GSBL, Amp-C ve karbapenemaz genlerinin tespiti amaçlandı. Bu amaçla incelenen çiğ süt örneklerinden yapılan konvansiyonel izolasyon sonucunda, 1 adet E. coli ve 4 adet K. pneumoniae konvansiyonel yöntem ve hızlı identifikasyon kiti (BBL Crystal) ile identifiye edildi. E. coli ve K. pneumoniae izolatlarında, klasik PCR yöntemi ile GSBL, Amp-C ve karbapenemaz genlerinin varlığı araştırıldı. GSBL aktivitesi yönünden incelendiğinde CTX-M1, TEM-1, SHV, CTX-M9, OXA-1 genleri; Amp-C aktivitesi yönünden incelendiğinde FOX geni ve karbapenemaz aktivitesi yönünden incelendiğinde KPC, OXA-48, VIM ve NDM genleri tespit edildi. Ankara Bölgesi'nde çiğ sütlerden izole ve identifiye edilen E. coli ve K. pneumoniae izolatlarında, diğer birçok çalışmadan daha yüksek oranda GSBL, Amp-C ve karbapenemaz genleri saptandı. Bu nedenle inek besleyen küçük aile işletmelerinden elde edilen sütlerin ve marketlerde satışı yapılan çiğ sütlerin antibiyotik dirençliliği yönünden takip edilmesi gerektiği ve bu ürünleri tüketen insanların antibiyotik dirençliliği açısından risk altında oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to detect extended-spectrum β-lactamase (ESBL), Amp-C and carbapenamase genes in Escherichia coli (E. coli) and Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) isolates isolated from milk sampled from a total of 150 healthy cows, collected under aseptic conditions from raw milk enterprises in Ankara Region (120), and raw milk sold in markets (30). As a result of conventional isolation from raw milk samples, 1 E. coli and 4 K. pneumoniae were identified with conventional methods and rapid identification kit (BBL Crystal). The presence of GSBL, amp-C and carbapenamase genes in E. coli and K. pneumoniae isolates was searched by classical PCR method. When examined in terms of GSBL activity, CTX-M1, TEM-1, SHV, CTX-M9, OXA-1 genes; in terms of amp-C activity, FOX gene and in terms of carbapenemase activity, KPC, OXA-48, VIM and NDM genes were detected. A higher rate of GSBL, Amp-C ve Carbapenemaz genes were detected in E. coli and K. pneumoniae isolates isolated and identified from raw milk in the Ankara Region compared to many other previous studies. For this reason, it is considered that milk obtained from small family businesses that feed cows and raw milk sold in markets should be followed in terms of antibiotic resistance and that people who consume these products are at risk in terms of antibiotic resistance.