Farklı oranlarda hardal yaprak tozu ilavesinin et köftelerinin fizikokimyasal duyusal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of adding mustard leaf powder in different ratios on the physical chemical, sensory and microbiological properties of meat meatballs
  1. Tez No: 847530
  2. Yazar: MERYEM ODUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BUKET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada antimikrobiyal ajan olarak hardal yaprak tozu ilavesinin tüketime hazır et köftelerinin fizikokimyasal, mikrobiyal ve duyusal özelliklerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla % 0, % 1, % 2 ve % 4 oranlarında hardal yaprak tozu ilavesi ile üretilen et köfteler fırında pişirilmiş ve 28 gün süre ile buzdolabında +4 °C'de depolanmıştır. Hardal yaprak tozu ilavesi ve depolama süresi köftelerin pH ve TBA değeri ile TAMB, psikrofilik bakteri, termofilik bakteri sayılarını önemli düzeyde (p0.05) bulunmuştur. Köftelere ilave edilen hardal yaprağı tozunun miktarı arttıkça köftelerdeki mikroorganizmaların gelişiminin yavaşladığı veya durduğu, yani hardal yaprağı tozunun antimikrobiyal etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Duyusal değerlendirmeler köfte örnekleri içerisine konulan hardal yaprağı tozunun panelistler tarafından %2 oranına kadar kabul edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of adding mustard leaf powder as an antimicrobial agent on the physicochemical, microbial and sensory properties of ready-to-eat meat patties were examined. For this purpose, meatballs produced with the addition of 0%, 1%, 2% and 4% mustard leaf powder were cooked in the oven and stored in the refrigerator at +4 °C for twenty eight days. Addition of mustard leaf powder and storage time significantly (p0.05). It has been determined that as the amount of mustard leaf powder added to the meatballs increases, the development of microorganisms in the meatballs slows down or stops, meaning that mustard leaf powder has an antimicrobial effect. Sensory evaluations showed that the mustard leaf powder added into the meatball samples could be accepted by the panelists at a rate of up to 2%.