Kocaeli ilinde düzenli yemekhane hizmeti alan kurumsal beyaz yaka çalışanlarının pandemi sebebiyle uzaktan çalışma döneminde değişen yeme davranışlarının incelenmesi
Analysis of changes in eating behaviors of corporate white-collar employees receiving regular cafeteria services in kocaeli province during the remote work period due to the pandemic
- Tez No: 847578
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇAĞLAYAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmada; Kocaeli ilinde kurumsal bir firmada, düzenli yemekhane hizmeti alan beyaz yaka çalışanlarının, pandemi sebebiyle deneyimledikleri uzaktan çalışma sırasında değişen yeme davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte bir araştırma olup kartopu örneklem yöntemi ile veri elde edileceğinden örneklem hesaplanmamıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve sosyodemografik bilgiler içerin veri formu ile 117 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada pratik hazırlanan-dondurulmuş gıda tüketim sıklığı, yemekhane kullanımı, tencere yemeği tüketim sıklığı, dışardan yemek siparişi tüketim sıklığı, çay-kahve-su tüketim sıklığı, cips/bisküvi vb. tüketim sıklığı, şekerleme/tatlı vb. tüketim sıklığı ve fiziksel aktivite varlığı gibi değişkenler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılanların %62,4'ü kadın, %37,6'sı erkektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the changes in eating behaviors of white-collar employees receiving regular cafeteria services in a corporate firm in Kocaeli province during the remote work period caused by the pandemic. Methodology: This is a descriptive study, and due to the snowball sampling method used, the sample size was not calculated. A total of 117 individuals were included in the study using a data form prepared by the researcher, which contained socio-demographic information. Variables such as the frequency of consuming ready-prepared/frozen foods, cafeteria usage, frequency of consuming homemade meals, frequency of ordering food delivery, frequency of consuming tea/coffee/water, frequency of consuming snacks/biscuits, frequency of consuming confectionery/sweets, and presence of physical activity were evaluated in the study. Findings: Of the participants, 62.4% were female and 37.6% were male.