A data envelopment analysis based ranking and sorting framework for evaluating the sovereign credit ratings
Ülke kredi notları değerlendirmesi için veri zarflama analizi temelli derecelendirme ve sıralama yaklaşımı
  1. Tez No: 847587
  2. Yazar: MEHMET ESAT MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Uluslararası sermaye piyasalarının entegrasyonundaki artış, özellikle fon açığı gösteren ülke piyasalarında sunulan yüksek getirilerle gelen sermaye akışında kendini göstermektedir. Bu dinamik finansal ortamda, ülke kredi derecelendirmelerinin rolü daha önemli hale gelmektedir. Bu derecelendirmeler yatırımcıların karar alma süreçlerinde temel göstergeler olarak işlev görmekte ve piyasaların getiri eğrilerini şekillendirmede önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Yukarıda bahsedilen konudan hareketle bu tez çalışmasında, ilk aşamada ülkelerin kredi notları ilgili ülke ekonomik göstergeleri kullanılarak VZA (Veri Zarfı Analizi) temelli sıralama ve sınıflandırma yaklaşımları ile incelenmiştir. Birinci bölümdeki bulgulardan hareketle, kredi notlarının doğruluğu, ekonomik, mali ve ÇSY (Çevresel, Sosyal ve Yönetsel) faktörler ile kredi notlarının stabilitesiyle birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The trend towards greater integration in international capital markets is particularly evident in the flow of capital towards countries exhibiting funding deficits, driven by the higher yields these markets often offer. In this dynamic financial environment, the role of sovereign credit ratings becomes important. These ratings act as essential indicators for investors, significantly influencing their decision-making processes and ultimately shaping the yield curves of these markets. Based on the above-mentioned point, in the first part of this thesis, using the countries' related economic indicators, DEA-based ranking and sorting approaches are examined to determine the sovereign credit ratings. Building on the findings in the first part, the accuracy of the credit ratings is evaluated together with the economic, fiscal and ESG (Environmental, Social, and Governance) factors as well as the credit ratings' stability.