Fotosentezde kavram yanılgıları üzerine yapılan ulusal ve uluslararası düzeydeki tez ve makalelerin analizi: Bir meta sentez çalışması
Analysis of national and international theses and articles on misconceptions in photosynthesis: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 847627
  2. Yazar: BERÇEM BEYAZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada fotosentez konusunda görülen kavram yanılgıları meta sentez yöntemiyle ele alınmıştır. Meta sentez yönteminde ele alınan konuyla ilgili yapılmış çalışmalar derinlemesine incelenerek daha önce konuyla ilgili değinilmemiş görüşlere yer verilir. Meta sentez yöntemine göre bir kodlama oluşturulmuş ve belirli kriterler dâhilinde çalışmalar incelenmiştir. Buna göre 2 tez 13 makale olmak üzere 15 adet çalışma incelenmiştir. Belirlenen kriterlere göre çalışmaların sayısı 2015 yılından sonra 2 olmuş ve bu sayı genel olarak korunmuştur. Çalışmalar en çok (f=2) Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi ve CBE-Life Sciences Education dergilerinde yapılmıştır. İncelenen çalışmaların 6 tanesi Türkçe 8 tanesi İngilizce dilindedir. Çalışmalarda veri toplama aracı olarak 9 adet test(kavram testi, bilimsel süreç beceri testi, kavramsal anlama testi) kullanılmıştır. Çalışmaların 4 tanesinde örneklem sayısı 50-100 aralığında 3 tanesi ise 0-50 aralığındadır. Bulgulara göre çalışmalar en çok üniversite düzeyinde yapılmıştır. Yapılan çalışmaların 8 tanesinin amacı yalnızca kavram yanılgılarını belirlemeye yöneliktir. Tespit edilen kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik daha çok çalışmalar yapılmalı ve elde edilen sonuçlar eğitim öğretim sürecinde uygulanmalıdır. Açığa çıkarılmamış olan yanılgılar için farklı örneklem grupları belirlenebilir ve sayıları arttırılarak daha güvenilir sonuçlar elde edilebilir. Kavram yanılgılarına sahip öğrencilerle görüşülerek sahip olduğu yanılgının nerede oluştuğu tespit edilebilir. Kavram yanılgılarının giderilmesiyle ilgili uygulamalar yapıldıktan sonra geri dönüt almak adına belirli bir süre sonra tekrar uygulama yaptırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, misconceptions about photosynthesis were discussed using the meta-synthesis method. In the meta synthesis method, studies on the subject are examined in depth and opinions that have not been mentioned before are included. A coding was created according to the meta synthesis method and the studies were examined within certain criteria. Accordingly, 15 studies, including 2 theses and 13 articles, were examined. According to the determined criteria, the number of studies became 2 after 2015 and this number has generally been maintained. Most of the studies (f=2) were conducted in Hacettepe University Faculty of Education Journal and CBE-Life Sciences Education journals. 6 of the studies examined are in Turkish and 8 are in English. 9 tests (concept test, scientific process skill test, conceptual understanding test) were used as data collection tools in the studies. In 4 of the studies, the number of samples is in the range of 50-100 and in 3 of them, it is in the range of 0-50. According to the findings, most of the studies were conducted at the university level. The aim of 8 of the studies was only to identify misconceptions. More studies should be carried out to eliminate the identified misconceptions and the results obtained should be implemented in the education process. Different sample groups can be determined for unrevealed misconceptions and more reliable results can be obtained by increasing their numbers. By interviewing students who have misconceptions, it can be determined where their misconceptions occur. After the applications are made to eliminate misconceptions, the application can be made again after a certain period of time in order to get feedback.