Robinson mandarininde bazı uygulamaların meyve özellikleri üzerine etkisi
Effect of some applications on fruit characteristics of Robinson mandarin
  1. Tez No: 847633
  2. Yazar: UMUT ERGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL İNCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada meyve iriliği ve kaliteyi arttırmak için turunç anacı üzerine aşılı Robinson mandarin çeşidinde kontrol, yaz budaması, kış budaması, elle seyreltme, deniz yosunu, potasyum 1, potasyum 2, maxim, maxim+K1 ve maxim+K2 olmak üzere toplam 10 uygulamanın meyve verimi, meyve iriliği, pazarlanabilir meyve miktarı ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme Çukurova Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde bulunan turunç üzerine 6*6 m mesafe ile dikilmiş Robinson üretim parselinde yürütülmüştür. Araştırmada ağaca başına verim (kg/ağaç), meyve ağırlığı, meyve genişliği, meyve uzunluğu, meyve indeksi, çekirdek sayısı, kabuk kalınlığı, SÇKM, Asit, SÇKM/Asit oranı, meyve tutum oranı, pazarlanabilir meyve oranı ve meyve subjektif özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda ağaç başına verim önemsiz bulunurken en geniş çaplı meyveler ve en yüksek usare miktarı maxim uygulamasında Turunçgillerde meyve olgunluğunun en önemli kriteri olan SÇKM/Asit oranı ise en yüksek olarak deniz yosunu uygulamasında tespit edilmiştir. Robinson mandarininde en yüksek SÇKM miktarı maxim+K2 (%15.44) ve potasyum 2 (%15.34) uygulamalarında; en düşük SÇKM ise kış budamasında (%13.66) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to increase fruit size and quality, a total of 10 applications, including control, summer pruning, winter pruning, hand thinning, seaweed, potassium 1, potassium 2, maxim, maxim+K1 and maxim+K2, were applied to the Robinson mandarin variety grafted on bitter orange rootstock. Its effects on yield, fruit size, marketable fruit quantity and quality were investigated. The experiment was carried out in the Robinson production plot planted on bitter orange at a distance of 6 * 6 m at the Çukurova University Research and Application Farm. In the research, yield per tree (kg/tree), fruit weight, fruit width, fruit length, fruit index, number of seeds, shell thickness, TSS, Acid, TSS/Acid ratio, fruit set rate, marketable fruit rate and fruit subjective characteristics were examined. As a result of the research, while the yield per tree was found to be insignificant, the largest diameter fruits and the highest amount of juice were found in the maxim application, and the SSC/Acid ratio, which is the most important criterion for fruit maturity in citrus fruits, was found to be highest in the seaweed application. In Robinson mandarin, the highest amount of SSCM was in maxim+K2 (15.44%) and potassium 2 (15.34%) applications; The lowest SSCM was detected in winter pruning (13.66%).