Edirne ili süt sığırcılığı işletmelerinde uygulanan bakım ve beslenme yöntemleri
Methods of care and nutrition applied on the dairy farms in Edirne
- Tez No: 84764
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, Edime ilindeki süt sığırcığı işletmelerinde uygulanan bakım ve besleme yöntemlerinin belirlenmesi ve sorunların çözümüne ilişkin veriler elde edebilmektir. Edirne ilini temsil edecek örnek hacminin belirlenmesinde, populasyon aritmetik ortalamasına dayalı olasılık örneklemesi kullanılmıştır. Örnek hacmi 100 olarak saptanmıştır. Her yerleşim birimindeki iki işletme rastgele seçilmiştir. Anket uygulanan işletmelere anket formunda yer alan sorular yöneltilerek bilgi toplanmıştır. Elde edilen bilgiler oransal olarak değerlendirilmiş olup çizelgeler halinde sunulmuştur. Bu araştırmaya konu olan süt sığın işletmelerinin %88.5'i, 1-5 arasında sağmal ineği olan işletmelerdir. Edirne ilindeki süt sığın işletmeleri yeterli miktar ve kalitede kaba yeme sahip değildirler. Süt sığın işletmelerinin %23.5'i, kaba yem ihtiyaçlarını diğer işletmelerden sağlamaktadır. İşletmelerin %42'si, 0-3 kg/gün/baş kaba yem kullanmaktadır. Sulama şartlarının, teknik araç gerecin, finans kaynaklarının yetersizliği nedeni ile süt işletmelerinin %67sinde silaj kullanılmamaktadır. Bunun sonucu süt işletmelerinde bazal rasyonun temelini saman oluşturmaktadır. İşletme sahiplerinin tamamı süt sığırlarının beslenmesinde süt yemi kullanmaktadırlar. Buna rağmen kullanılan süt yemlerinin kullanımı süt verimine göre uygulanmamaktadır. Süt sığırlarının laktasyon dönemi beslemesi, kuru dönem beslemesi ve bunun gibi süt üretiminin fizyolojik dönemlerine bağlı besleme programı gibi uygulamaları bulunmamaktadır. Bu işletmelerin %5 1.5'i sadece suni tohumlama,%26.5'i boğa ve %22csi hem suni tohumlama hem de boğa kullanılmaktadır. Yetiştiricilerin başlıca sorunları; yem fiyatlarının yüksek, süt fiyatlarının düşük olmasıdır. Kredi, pazarlama, yem kalitesi ve mekanizasyon yetersizliği gibi sorunlar bunu izlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determinate the methods of care and nutrition applied on the dairy farms in Edirne and to get the datas about solving the proplems. In the determination of sampling size to represent Edirne city, It was used the probality sampling based on single population mean The sampling size was determinated as 100. Two dairy farms in every location were selected at random. The information in this study was obtained by the public survey directed to the dairy farmers. The obtained information was evaluated proporsionally and represented with tables. The 88.5 percent of the dairy farms investigated in this study had 1-5 dairy cows. The dairy farms in Edirne city had no enough quantitative and quality forage.23.5 percent of these had been providing their need of forage from the other farmsThe 42 percent of these farms used 0-3 kg/day/cow.Because of the shortage of the irigation conditions,technicals equipment and financial sources the silage weren't used in %67 of the dairy farms. For these reasons,hays and straws were main basal ration ingredients in dairy farms. All of the dairy producers used the concentrate feeds in nutrition of the dairy cows however the usage of the milk concentrate feeds weren't appplicated according to milk production. There weren't any feeding program applications based on physiological period of milk production cyle of the dairy cows such as lactation feeding, dry period feding etc. In these farms 51.5 % only artificial insemination, 26.5 % only natural mating and both of artifical insemination and natural mating were used. Or the main problem of the producer is that the cost of feeds are high, although the price of milk is low. The following problems are the shortage of credit, hte system of marketing, quality of the feeds and the mechanization.