Putin döneminde Rusya Federasyonun yapısı ve dönüşümü
Structure and transformation of the Russian Federation in the period of Putin
  1. Tez No: 847646
  2. Yazar: RANO MATKARİMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, modern Rusya devlet yapısının ve siyasi sürecinin özelliklerini ortaya koyan kavramlar ve olaylar temelinde Rusya Federasyonu'nda yapılan Anayasa ve devlet yapısı değişikliği ele alınarak uygulanan idari reformlara genel bir bakış sunulmuştur. Eski sosyalist gelişme modelini ve tekel parti sistemini reddederek çoğulculuk ideolojisini tanıyan ve güçler ayrılığı ilkesine uygun olarak devlet iktidarı kurumlarını yeniden düzenleyen Rusya Federasyonu'nun mevcut devlet ve idare sisteminin temel özellikleri ve gelişimi boyunca karşılaşılan zorluklar analiz edilmiştir. Son olarak güçler ayrılığı ilkesi ve Rusya Federasyonu'nun yeni anayasasında bulunan“tüm federal bölümler eşittir”maddesi ile birlikte federasyon ve federal bölümler arasındaki ilişkileri iyileştirme adına aşamalı olarak uygulanan reformlar ve reformların kamu yönetimi ve halk üzerindeki etkileri incelenerek kamu yönetiminde daha etkili bir yapı oluşturulabilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an overview of the constitution and the administrative reforms that are implemented in the Russian Federation based on the concepts and events that reveal the characteristics of the modern Russian state structure and political process is presented. The main features of the current state and administrative system of the Russian Federation, that rejected the old socialist development model and the monopoly party system by recognizing the ideology of pluralism and reorganizing state power institutions in accordance with the principle of the separation of powers, and the difficulties encountered during its development are analyzed. Finally, the reforms that were implemented gradually to improve the relations between the federation and federal subjects together with the principle of the separation of powers and the new constitution's article of“all federal subjects of Russian Federation are equal”, and the effects of these reforms on the public administration and the public were examined, than suggestions were made to create a more effective structure in public administration.